ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 14:44

Askeriyede çalışan işçilere kötü haber


Anayasa Mahkemesi'nin, Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu'nun, askeriyede çalışan işçilerin, asker kişi sayılmasına ilişkin hükmünün iptaline ilişkin kararının gerekçesi Resmi Gazete'de yayımlandı.
   
  Hava Kuvveti Komutanlığı Eskişehir 1. Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi, söz konusu düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.
    
Anayasa Mahkemesi'nin düzenlemenin iptaline ilişkin kararının gerekçesinde, 2010 yılında, 5982 sayılı Kanun ile değiştirilen Anayasa'nın 145. maddesi ile asker olmayan kişilerin savaş hali haricinde, askeri mahkemelerde yargılanamayacağının anayasal teminat altında alındığı hatırlatıldı.
   
  İtiraz konusu kurala göre, askeri iş yerlerinde çalışan ve İş Kanunu'na tabi işçilerin, asker kişi sayıldığı ve buna bağlı olarak anılan kişilerin herhangi bir suç işlemeleri durumunda askeri mahkemelerde yargılanmalarının söz konusu olduğu belirtilen gerekçede, ancak Anayasa'nın 145. maddesinin değişiklik gerekçesinde de belirtildiği üzere, savaş hali dışında asker olmayan kişilerin işledikleri suçlar nedeniyle askeri mahkemelerde yargılanamayacağının anayasal olarak teminat altına alındığı kaydedildi.
    
Gerekçede, bu durumda, Anayasa'nın 145. maddesinde yapılan değişiklik sonucunda, askeri iş yerlerinde çalışan ve İş Kanunu'na tabi bulunan işçilerin askeri mahkemelerde yargılanmasına olanak tanıyan itiraz konusu kuralın Anayasa'ya aykırı hale geldiği vurgulandı.
    
Üyeler Zehra Ayla Perktaş, Recep Kömürcü, Burhan Üstün, Nuri Necipoğlu ve Celal Mümtaz Akıncı bu görüşe katılmadı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER