ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 10:25

Askerin yazdığı notları atmadı!

Askerin yazdığı notları atmadı!

Bursalı dönerci dükkana gelen müşterinin ardında bıraktığı notları duvarına astı.


Bursa’da bir dönercide askerlerin kâğıt mendil ve peçetelere yazdığı ‘şafak çizelgeleri’ şiir köşesinin temelini oluşturdu. İlk başta yalnızca 'şafak çizelgeleri'nin yer aldığı duvar, aradan geçen 11 yılda şiirlerin de asılmasıyla farklı bir görünüme kavuştu.

Heykel’de faaliyet gösteren dönercinin sahibi Hüsnü Kumru, 11 yıl önce açtıkları dükkânın ağırlıklı müşterisinin askerler olduğunu söyledi. Önceleri yemek yemeye gelen askerlerin kâğıt mendillere ve peçetelere 'şafak'larını yazıp duvara yapıştırdığını söyleyen Kumru, her hafta bunların yenilendiğini aktardı. İlerleyen zamanlarda askerlerin bu çizelgelerin yanına şiirlerde yazıp asmaya başladığını kaydeden Kumru, diğer müşterilerin de askerlere özenip şiir yazdığını anlattı.

Her yaştan insanın şiirinin köşede bulunduğuna dikkat çeken Hüsnü Kumru, “Askerler başta olmak üzere, öğrenciler ve her yaştan kadın-erkek müşterimiz var. Çoğunun burada şiiri var. Kağıdı olmayanlar peçete üzerine şiir yazıyor.” dedi.

Köşede 10 yıl önce yazılan şiirlerin de bulunduğuna vurgu yapan Kumru, yoğun ilgi dolayısı ile dolup taşan köşeyi büyütmeyi planladıklarını söyledi. Müşterilerin olumlu tepkiler verdiğini anlatan Kumru, yurt dışından gelenlerin de köşeye şiir yazdıklarını sözlerine ekledi.

Müşterilerden Hüseyin Bilgili ise kendisinin de köşede şiiri bulunduğunu belirterek, “Burayı çok beğeniyorum. Herkes kendine göre bir şiir yazmış. Askerler şafağını yazmış, sevgililer anısını veya aşkını yazmış.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER