ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 21:20

Askeri savcılık mütalaasını okudu


Batman'ın Gümüşörgü Karakolu'nda vatani görevini yaptığı sırada arkadaşının silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren Ermeni asıllı er Sevag Şahin Balıkçı'nın davasında askeri savcı mütalaasını okudu. Savcı, Balıkçı'yı öldürdüğü iddia edilen Kıvanç A., hakkında 2 yıldan 6 yıla kadar, görevini kötü kullandığı gerekçesiyle Astsubay Sadrettin E., hakkında ise 6 aydan 2 yıla kadar cezalandırılmasını istedi.

Er Sevag Şahin Balıkçı'yı, Batman'ın Kozluk ilçesi Gümüşörgü Karakolu'nda vatani görevini yaparken kazara öldürdüğü iddia edilen Kıvanç A.'nın yargılanmasına Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi. Mahkemede tutuksuz yargılanan sanık Kıvanç Ağaoğlu ile Balıkçı'nın babası Garabet ve annesi Ani Balıkçı, ablası Lerna Özder, avukatlar hazır bulundu. Ayrıca görevini kötüye kullanma suçlamasıyla Astsubay Sadrettin E., de mahkemeye katıldı.

Astsubay Sadrettin E.'ye er Hakan Tekkanat'ın "Sadrettin E., olayı gören askeri kazan dairesinde Kıvanç A'nın masum olduğunu belirtmek için topladı." şeklindeki ifadesi soruldu. Hakan Tekkanat'la hiçbir husumet olmadığını, neden böyle bir ifade verdiğini de anlamadığını kaydeden Sadrettin E., olay günü erleri kazan dairesinde topladığı bilgisinin doğru olduğunu ancak burada erlere herhangi bir yönledirmede bulunmadığını söyledi. Erleri olayla ilgili olarak bilgi toplamak amacıyla kazan dairesinde topladığını kaydeden Sadrettin E., "Amacım askerin ifadelerinde bir yönlendirme yapmak veya Kıvaç A.'yı korumak değil. Ben sadece bana verilen emri yerine getirdim. Askerlerden olayla ilgili bilgi aldım." dedi.

Balıkçı'nın annesi Ani ve babası Garabet, olayın aydınlatılmasını istedi. Oğulları Sevag'ın nasıl öldüğü hakkında hala şüpheleri olduğunu dile getiren aile, "Herşey vicdanlara kaldı. Biz oğlumuzun nasıl öldüğünü öğrenmek istiyoruz. Sevag geri gelmeyecek ama bu olayı aydınlatılmasını istiyoruz. Gerçek nedir bilmek istiyoruz." dedi.

Balıkçı ailesi avukatı İsmail Cem Halavurt, belgeler ve somut ifadeler arasında ciddi çelişkilerin olduğunu savundu. Olayın hala aydınlatılamadığını kaydeden Halavurt, "Tanıklar yönlendiriliyor. Bu yüzden bu olay aydınlatılamıyor. Ciddi bir ihmal var. Bundan sadece Sadrettin E., değil bütün karakol komutanları sorumludur." dedi. Halavurt, olayın aydınlatılması için davanın genişletilmesi talebinde bulundu. Mahkeme heyeti bu talebi reddetti.

Askeri Savcılık mütalaasını okudu. Mütalaa'da taksirli adam öldürme suçundan Kıvanç A. hakkında 2 yıldan 6 yıla, Sadrettin E., hakkında ise görevi kötüye kullanma suçlamasıyla 6 aydan 2 yıla kadar cezalandırılması istendi. Mahkeme, davayı 26 Mart tarihine erteledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER