ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Haziran 2014 Perşembe 11:50

'Askeri birlikte Kürtçe şarkı' için soruşturma

Askeri birlikte Kürtçe şarkı için soruşturma

Kürt kökenli askerlerin Kürtçe şarkı söyleyip halay çekmeleriyle ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı.


Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı’nda Kürt kökenli askerlerin Kürtçe şarkı söyleyip halay çekmeleriyle ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Sosyal medyada yer alan askerlerin halay çekip Kürtçe şarkı söylemesi yaygın medyada haber olmuştu. Bunun üzerine 1. Komando Tugay Komutanlığı kendi içinde idari soruşturma başlattı. Cumhuriyet savcılığına intikal eden olayla ilgili, savcılık da soruşturma başlattı. Kayseri Valisi Orhan Düzgün, konuyla ilgili soruyu cevapladı. Düzgün, söz konusu görüntülerde, geçtiğimiz mayıs ayı sonunda acemi eğitimlerini bitiren erlerin dağıtımları öncesi serbest saatlerinde Kürtçe şarkı-türkü eşliğinde halay çektiklerinin görüldüğünü belirtti. Konuyla ilgili askeri birliğin kendi içinde idari tahkikat başlattığını belirten Düzgün şunları söyledi: "Ayrıca şarkı sözleri içerisinde herhangi bir suç unsuru olup olmadığıyla ilgili gerekli inceleme yapılmak üzere dün sabah itibariyle Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. O bakımdan herhangi bir cezai işlem olup olmadığı adli tahkikat sonucu ortaya çıkacak." Başka bir soru üzerine de Düzgün, olayın geçtiği yerin Kayseri olduğunun tespitinin yapıldığını ifade etti.

Sosyal medyaya düşen görüntülerde üzerlerinde askeri kıyafet olan bir gurup erin, Kürtçe şarkı ve türküler eşliğinde halay çektikleri görülüyor. Söylenen Kürtçe şarkı türkünün sözlerinin PKK’ya destek sözleri içerdiği iddia edilmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER