ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 12:16

Askerden sağlık raporu için ücret alınmayacak


 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, askeri öğrenci adaylarının alacağı sağlık raporları ile periyodik muayenelerde alınacak sağlık raporlarından ücret alınmaması için hazırlanan Bakanlar Kurulu kararını imzaladı.
Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki duyuruda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in katıldığı bazı faaliyetler ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin yürüttüğü çalışmalara yer verildi.
Duyuruya göre, askeri öğrenci adaylarının alacağı sağlık raporları ile periyodik muayenelerde alınacak sağlık raporlarından ücret talep edilmemesi maksadıyla hazırlanan Bakanlar Kurulu Kararı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından imzalandı.
Orgeneral Özel, 6 Haziran'da Maltepe'deki 2'nci Zırhlı Tugay Komutanlığında icra edilen 1'inci Ordu Komutanlığı Lojistik Tatbikatına katıldı. Yıllık tatbikat programına uygun olarak gerçekleştirilen bu tatbikat, personel ve birliklerin lojistik seviyelerinin yükseltilmesi maksadıyla yapıldı.
Orgeneral Özel, 07 Haziran'da 3'üncü Kolordu Komutanlığı ile Piyade Okul Komutanlığında denetlemede bulundu.

-Efes tatbikatı-

Türk Silahlı Kuvvetlerinin planlı tatbikatlarından olan EFES-2013 Müşterek Kıtalı Komuta Yeri Tatbikatı, 10 Mayıs-10 Haziran 2013 tarihleri arasında, Batı Anadolu ve Orta Ege bölgesinde yapıldı. Tatbikatta, müşterek harekatta görev alacak birlik ve karargahların birlikte çalışma yetenekleri ve eğitimleri geliştirildi ve komuta kontrol sistemleri denendi.
Afgan halkına başta güvenlik ve danışmanlık olmak üzere sağlık, eğitim gibi alanlarda yardım eden Kabil Bölge Komutanlığı, sporda da Afgan gençlerine destek ve yardımlarını sürdürüyor.
Afganistan Futbol Federasyonu ve Afgan Millî Futbol Takımıyla yapılan görüşmeler sonucunda, Kabil Bölge Komutanlığı tarafından, 1 Haziran'da Afganistan Futbol Federasyonu Tesislerinde, Bayan Millî Futbol Takımına spor malzemesi yardımı yapıldı.

-Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması-

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca düzenlenen "Lise Öğrencileri Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması"nda, Kuleli Askeri öğrencileri tarafından hazırlanan "Gıdaların Raf Ömrünü Uzatacak Doğal Zeolit Katkılı Polietilen Esaslı Kompozit Ambalaj Üretimi ve Karakterizasyonu" konulu proje, gıda dalında yarışan 22 proje arasında birinci oldu.
Aynı yarışmada; Maltepe Askeri Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan "Zeytin Karasuyundan Gübre, Yakıt ve Sulama Suyu Elde Edilmesi" konulu proje, çevre dalında yarışan 34 proje arasında üçüncü, "Saydam Güneş Pilinin Tasarlanarak Binaların Dış Cephe Kaplamalarında Kullanılması Yoluyla Gün Işığından Azami Düzeyde Faydalanılması" konulu proje de enerji dalında yarışan 30 proje arasında yine üçüncüsü oldu.
"Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması"nda ise Deniz Lisesi öğrencilerinin hazırladığı "Kızılötesi Lazer ile Hedef İşaretleme ve Takip Sistemi" konulu proje, bilgisayar dalında yarışan 17 proje arasından Türkiye ikinciliğini, Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan "Zamanı Bildirip, Zamana Yenilen Muvakkithaneler" konulu proje ise, tarih dalında yarışan 18 proje arasından yine ikinciliği elde etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER