ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 16:11

Asker ve vatandaş el ele Goman Tepesi'ne çıktı


Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde düzenlenen Cumhuriyet etkinlikleri kapsamında vatandaş ile asker el ele Goman Tepesi'ne çıktı.

Geçtiğimiz yıllarda sürekli çatışma ve terör olayları ile anılan Goman Tepesi Cumhuriyet'in kuruluş yıl dönümünde vatandaşlar ile askerleri ağırladı. 2400 metre yüksekliğe sahip Goman Tepesi'ne vatandaşlar, asker ve öğrenciler bir arada çıktı. Daha bir yıl öncesine kadar dev operasyonlara ve çatışmalara sahne olan Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bulunan Goman Tepesi'nde bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde bir ilk yaşandı. İlçede düzenlenen kutlama töreninden sonra askerler, vatandaşlarla birlikte Goman Dağı’na yürüdü.

İlçe merkezinde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlama törenine Hakkari Vali Yardımcısı Cengiz Erdem, 34’üncü Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Tokel, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Programda daha önce yapılan müsabakalarda derece kazanan öğrencilere ödüller verildi, Vali Yardımcısı Cengiz Erdem ile komutanlar sahada halay çekti, daha sonra resmi geçit törenine geçildi. Törenden sonra yürüyüşe başlandı. Goman Tepesi'ne çıkanlara 34. Hudut Tugay Komutanlığına bağlı dağ komandoları kısa bir gösteri yaptı. Tepeye yürüyüşe başlayan katılımcılara zirvede asker, şeker, su ve sandviç dağıttı. Zirvede hatıra fotoğrafı çekildikten sonra inişe geçildi.

Yürüyüşe katılanlar memnuniyetlerini ifade ettiler. Bir grup öğrenci, "O kadar senedir Goman'a çıkmadık. Bu sene çıktığımız için çok mutluyuz. Eskiden korkuyorduk, çıkamıyorduk, bu sene bizim için çok güzel bir gün oldu. Hayırlı olsun." dedi. Ramazan Işıl ise "75 yaşındayım. Bayram için buraya çıktım. Herkes seviniyor. Allah herkese iyilik versin." ifadesini kullandı. Vatandaşlardan Sabri Fırat da şunları söyledi: "Cumhuriyet Bayramımız hepimize mübarek olsun. Bütün Türk vatandaşlarına mübarek olsun. Hepimiz birlik beraberliği çok sevdik, güzel oldu. Bu Şemdinli halkı için tarihi bir iştir."

Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Faysal Bilmece, bunu ilk kez Gençlik ve Spor Bayramı'nda yaptıklarını, geleneksel hale getirmeye çalıştıklarını söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER