ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 12:37

Asırlık kestane ağaçları, köylülerin geçim kaynağı


Batı Karadeniz ormanlıklarını kaplayan asırlık kestane ağaçları, köylülerin geçim kaynağı oldu.

Zonguldak ve Bartın'ın ormanlık alanlarında yetişen kestane ağaçları, kırsal kesimde yaşayan vatandaşların yüzünü güldürüyor. Rüzgar ve yağışlarla birlikte yere dökülerek dikenlerinden ayrılan kestaneleri toplayan vatandaşlar, kent merkezindeki pazarlarda, kilosunu 5 lira ile 10 TL arasında değişen fiyat aralığında satıyor. Günlük 50 lira ile 300 lira arasında satış yapan vatandaşlar, Eylül ayı ve Kasım ayının ortalarına kadar hem ev bütçesine katkı sağlıyor hem de çocuklarının eğitim masraflarını karşılamanın sevincini yaşıyor.

Dağlarda kestane toplayan Rıdvan İncekara(53), "Batı Karadeniz dağlarında özellikle Bartın Kirsinler kestanesi, diğer yerlere nazaran daha tatlı. Bu nedenle çok rağbet görüyor. Ağacın tepesinden dikenli olarak kendiliğinden dökülüyor, yerden topluyoruz. Kestane toplama mevsimi Eylül ayında başlar, Kasım ayının sonlarına doğru biter. Çoluk çocuk herkes kestane topluyor. Yoğun olduğu zamanlarda bir kişi günde 40-50 kilo toplayabilir. Bunun da kilosunu 6 liradan satsanız 300 lira yapar. Bir kişinin yevmiyesi 300 liraya gelmiş olur.” dedi.

Zonguldak ve Bartın'ın dağlık kesimlerindeki dev kestane ağaçlarının bir asırlık ömrü olduğu belirtiliyor. Bartın'ın Ulus ilçesine bağlı Kirsinler köyünde 150 yıllık olduğu tahmin edilen kestane ağacı hakkında bilgi veren İncekara, "Ben 53 yaşındayım, benim buralara gelmeye başladığımda bu ağaçlar bu haldeydi. Artık 100 senelik mi, 150 senelik mi tam olarak bilemiyoruz." şeklinde konuştu.

DAĞLARDAN TOPLANAN KESTANELER PAZARLARDA RAĞBET GÖRÜYOR

Asırlık kestane ağaçlarının dibine düşen kestaneleri akşama kadar toplayan vatandaşlar, ertesi gün şehir merkezlerinde kurulan pazarlarda satışa sunuyor.

Beycuma beldesine bağlı Bölücek köyünden pazara kestane getiren 4 çocuk babası Mesut Ulema(40), "Bizim ormanlarımızda kestane toplamak çok zahmetli oluyor. Bizim için geçim kaynağı oluyor. Biz bunu sonbaharda topluyoruz. Çoluk çocuğun eğitimine katkı sağlıyoruz. Çok şükür para kazanıyoruz. Özellikle dışarıdan gelenler buradan kestane alıp götürüyor. Batı Karadeniz'in kestanesi havasından ya da suyundan dolayı daha lezzetli oluyor. Kabuğu daha kolay ayrılıyor. Bursa kestanesi daha büyüktür; ama buranın kestanesi daha lezzetlidir." dedi.

Karadere köyünün ormanlıklarından topladığı 100 kilo kestaneyi pazarda satan Cevat Ergin(56), "Ormanlara gidip kestane topluyoruz, köylü pazarında vatandaşa satıyoruz. Başka yapacak bir şeyimiz yok; bizim geçim kaynağımız bu. Kilosu, 5 liradan başlıyor, 10 liraya kadar gidiyor. Çarşamba, Cumartesi günleri Zonguldak pazarına; Salı ve Cuma günleri de Kozlu pazarlarında satıyoruz." diye konuştu.

Pazara Kozlu'dan gelen Aysel Can(53) ise "Evin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Çalışıyoruz bir şeyler yapıyoruz. Bazen bir çuval bazen de bir buçuk çuval satıyoruz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER