ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 16:40

Aşırı sağcı NPD'nin üst yönetimi sabıkalı


Almanya'da aşırı sağcı Milliyetçi Demokratik Partisi (NPD) üst yönetiminin yüzde 31'inin sabıkalı olduğu ya da herhangi bir suçtan dolayı haklarında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

"Berliner Zeitung" gazetesinde yer alan habere göre, NPD'nin üst yönetiminde yer alan 176 kişinden bazılarının adam yaralama, asayişi bozma, silah yasası ihlal etme ve terör suçları işleyen birlikler kurma suçlarından sabıkası bulunuyor, bazıları hakkında aynı suçlardan başlatılan soruşturmalar ise devam ediyor.

Geçmişte işledikleri suçlardan ötürü soruşturma geçirmiş NPD'lilerin bir kısmının para cezasına çarptırıldığı, bazılarının ise şartlı tahliye ile serbest kaldığı vurgulanıyor. NPD'nin üst yönetiminde yer alan 176 kişinin yüzde 31,25'inin sabıkalı olduğu ya da haklarında başlatılan soruşturmanın devam ettiği belirtiliyor.

Almanya Federal Eyaletler Temsilciler Meclisi aşırı sağcı Milliyetçi Demokratik Parti'nin (NPD) kapatılması için 3 Aralık'ta Karlsruhe'daki Federal Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER