ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 15:28

Aşiretlerin hanım ağaları barış için buluştu


 Şanlıurfa Köylerini Kalkındırma Derneği (KÖYDER), Şanlıurfa merkez ve köylerindeki kanaat önderlerinin eşlerini, “Barış Sürecinde Peygamber Sevgisinin Rolü” adlı programda biraraya getirdi. Şanlıurfa OSM Hastanesi'ndeki yemeğin ardından başlayan programa, çok sayıda davetli katıldı.

Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, açılış konuşmasında Peygamber sevgisinin barış sürecine katkısına değindi. Hanımlara seslenen Duman, barış sürecinde kanaat önderlerinin eşlerine çok büyük görev düştüğünü söyledi. Şanlıurfa KÖYDER Kadın Kolları Başkanı Tülay Yaşar ise kadınların bu süreçte üstlenmesi gereken konulara dikkat çekti. "Her başarılı erkeğin arkasında başarılı bir kadın var." düşüncesini benimsediklerini dile getirerek, “Bu programı yapmaktaki amacımız, köylerdeki kanaat önderleri ve muhtarlarımızın eşleriyle biraraya gelerek kaynaşmak ve barış sürecinde annelere düşen sorumlulukları istişare etmektir. Her kanaat önderinin arkasında, başarılı bir bayan vardır. Dolaysıyla biz bayanlara göre asıl kanaat önderleri bayanlardır.” şeklinde konuştu.

Hz. Muhammed (SAV)'in kadınlara verdiği değeri örneklerle ve görüntü eşliğinde anlatan Dernek Koordinatörü Necmettin Arpag da barış sürecine katkı adına kardeşlik ahlâkı ve Peygamber sevgisine vurgu yaptı. Günümüz dünyasında insanların birbirlerini ötekileştirmesini, Hz. Muhammed (SAV)'in hoşgörü ve affedici ruhundan uzaklaşılmasına bağlayan Arpag, farklı ırk ve inançlar arasındaki meselelerin, ancak Allah ve Resulü'nün gösterdiği yol haritasıyla çözüleceğinin altını çizdi. Necmettin Arpag, Hz. Muhammed (SAV)'in Hacer’ül-Esved'in yerine yerleştirilmesinde kabilelerin anlaşmazlığını çözüm şekline dikkat çekerek, "Barış taşı, Peygamber sevgisi adlı örtünün içine koyulup her aşiret reisinin eşinin, yani annelerimizin şefkatli elleriyle kaldırılarak yerine yerleştirilecektir inşallah. Barışa giden yollar, Peygamber sevgisinden geçer. Bediüzzman’ın da ifade ettiği gibi, 'Doğunun ihyası din iledir.' Öyleyse Peygamber sevgisini çimento gibi kullanırsak daha rahatlıkla kaynaşabiliriz.” dedi.

Sunum sırasında seyircilerin yer yer gözyaşlarına hâkim olamadığı gözlendi. Özellikle kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmesinin anlatılması sırasında gözyaşları sel oldu. Şiir, ilahi ve Hz. Muhammed (SAV)'e yazılan mektupların okunmasıyla devam eden program, vaizeler tarafından okunan dualarla sona erdi. Değerlendirme toplantılarının önümüzdeki günlerde tekrarlanacağı belirtildi. Programa, yaklaşık 50 köyden katılım oldu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER