ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 17:30

Asım Kocabıyık anıt çeşmesi açıldı


Bursa’nın Gemlik ilçesinde Borusan tarafından yaptırılan çağdaş sanat eseri anıt çeşme hizmete açıldı. Merhum iş adamı Asım Kocabıyık anısına yapılan ve Gemlik Atatürk Kordonu Balık Pazarı semtine yerleştirilen çeşmenin açılışı, düzenlenen törenle yapıldı. 3 metreye 2 metre boyutlarında ve sensörlü olan çeşme, Heykeltıraş Eşber Karayalçın tarafından yapıldı.

Yaşasaydı, 21 Nisan’da 89 yaşına girecek olan Borusan A.Ş kurucusu iş adamı Asım Kocabıyık anısına yaptırılan çeşmenin çevre düzenlemesini Gemlik Belediyesi gerçekleştirdi. Büyük ilgi gören çeşme açılışına Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz ve Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Demircioğlu katıldı.

Anıt çeşme açılışında konuşan Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Demircioğlu, Asım Kocabıyık’ın memleketine vefa borcunu ödeyebilmek için her zaman gayret gösterdiğini bildirerek, “Asım Kocabıyık, hayatı boyunca Türk sanayisine, eğitime, kültür ve sanata katkı sundu. Bu alanlarda pek çok ilklere imza attı. Biz de Sayın Asım Kocabıyık’a yaraşır biçimde çağdaş sanat eseri bir anıt çeşmeyi Borusan ve Kocabıyık ailesi için özel bir konumu olan Gemlik’te insanlarımızla işlevsel bir şekilde buluşturmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz da Asım Kocabıyık’ın Gemlik’e yönelik yatırımlarının sayfalar tuttuğunu, Türkiye’ye yönelik yatırımların da kitaplar dolusu olduğunu vurgulayarak, “Asım Kocabıyık ismi Türk insanının, Gemliklilerin gönlünde taht kurmuştur. Bu değerli anıt çeşmenin açılışında yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Eseri ortaya koyan heykeltıraş Eşber Karayalçın’ı ve emeği geçenleri bir kez daha kutluyorum. Gemlik’e hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu. Yılmaz, anıt çeşmeyi ilçenin alelade bir yerine değil, en güzel yerlerinden biri olan Atatürk kordonuna yapıldığına da dikkat çekti.

Gemlik Kaymakamı Cahit Işık da Gemlik’in sembollerinden biri olacak olan anıt çeşmenin ilçeye hayırlı olmasını dileyerek, çeşmenin Gemlik sahilinin çehresini güzelleştirip, ilçeyi ziyaret edenlerin de fotoğraf çektireceği bir merkez olacağını söyledi.

Borusan Grubu'nun vatandaşlara lokum dağıttığı anıt çeşme açılışında, Asım Kocabıyık anısına dua edilirken, kurdeleyi Kaymakam Işık, Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz ve Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Demircioğlu alkışlar arasında birlikte kesti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER