ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Şubat 2013 Cumartesi 13:28

"Asıl şehit sayısı 90 bin değil 600 bin"

"Asıl şehit sayısı 90 bin değil 600 bin"

1. Dünya Savaşı'yla ilgili Genelkurmay'da bulunan belge Sarıkamış’ta şehitlerle ilgili bilgiyi baştan aşağı değiştirecek.


Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurhan Aydın, 1. Dünya Savaşında Genelkurmay Merkezi’nde bulunan Behiç Erkin’in anılarına dayanarak, Sarıkamış’ta şehit olan Osmanlı askeri sayısının 600 bin olduğunu ileri sürdü.

Yrd. Doç. Dr. Aydın, Asker Alma Dairesi'nde üst rütbeli bir subay olan ve daha sonra büyükelçilik görevinde de bulunan Erkin'in, hatıralarında, seferberlikten evvel 3. Ordu mevcudunun takriben 100 bin kişi olduğunu yazdığını belirterek şunları kaydetti:

“Behiç Erkin, 'Sarıkamış Muharebesi'ni müteakip 3. Ordu mıntıkasında silah altına alınabilecek ne kadar erat varsa hepsini aldık.' diyor. Halbuki o mıntıkada silah altına alınan efradın yekûnünün 800 bin kişi olduğunu, bu hesaba göre zayiatın aşağı yukarı 800 bin ere baliğ olduğunu aktarıyor. Bunun dörtte birini kayıt yanlışı olarak kabul etsek dahi yine 600 bin kişinin esir olmuş, donmuş, yaralanmış, şehit düşmüş ve firar etmiş bulunduğu neticesine varıyoruz.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER