ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Aralık 2013 Salı 11:48

Asgari ücrette pazarlık kızıştı


2014'te geçerli olacak asgari ücretle ilgili işçi tarafını temsil eden Türk-İş en düşük memur maaşını talep ederken, işvereni temsil eden TİSK yüzde 4,5+5 zam teklifinde bulundu. Taraflar "16 yaşını doldurmayanlar" ayrımının kaldırılması konusunda da farklı görüşleri savundu.

Bu yılki ilk toplantısını 6 Aralık'ta Sosyal Güvenlik Bakanlığında, ikinci toplantısını 18 Aralık'ta Türk-İş'te ve üçüncü toplantısını ise dün Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK) yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi ve işveren temsilcilerinin kıyasıya pazarlığına sahne oldu.
Pazarlıkların ardından, 2014 Yılı Programı'nda asgari ücretle ilgili yüzde 3+3 zam öngörüsünün üzerine çıkan taraflardan işçi tarafını temsil eden Türk-İş en düşük memur maaşı konusunda ısrarcı olurken, işvereni temsil eden TİSK yüzde 4,5+5 zam teklif etti.
Tarafların tekliflerindeki ısrarcı tutumu üzerine gözler, Komisyonun 26 Aralık'taki dördüncü ve son toplantısına çevrildi.

-"Alım gücü azaldı"
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun üçüncü toplantısında Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) sunduğu verilerin görüşüldüğünü belirterek, işverenin talebi üzerine TÜİK'in asgari ücreti "hafif", "orta" ve "ağır" olarak belirlediğini söyledi.
TÜİK'in asgari ücreti "hafif"te 1013 lira 70 kuruş, "orta"da 1081 lira 20 kuruş, "ağır"da ise 1205 lira 10 kuruş olarak belirlediğini bildiren Irgat, şöyle konuştu:

"2014 Yılı Programı'nda asgari ücretle ilgili yüzde 3+3 zammı değerlendirmeye bile almıyoruz. Çünkü bunun Asgari Ücret Tespit Komisyonunun saygınlığını zedeler. Türk-İş olarak asgari ücretin en düşük memur maaşıyla aynı seviyeye getirilmesini istiyoruz. Oranlara baktığımızda işçi ve işveren arasında fark yüksek görünüyor ama bu zamana kadar alım gücü olabildiğince azaldı."
Toplantılarda, 16 yaşını doldurmamış işçiler için ayrı olarak belirlenen asgari ücretin kaldırılmasının da teklifleri arasında olduğuna dikkati çeken Irgat, "Burada asgari ücretin '16 yaşını dolduranlar' ve '16 yaşını doldurmayanlar' olarak iki farklı rakam olarak belirlenmesi uygulamasının kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü bu ülkemizde çocuk işçi çalıştırıldığının da bir bakıma kabulü oluyor. Asgari ücret tek olmalı. Buna hükümet tarafı da sıcak bakıyor. Bu konuda yönetmelik değişikliğine ihtiyaç var" dedi.

-"Dengeleri bozmamamız lazım"
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası Başkanı Metin Demir de asgari ücrette geçen yıl enflasyonun üzerinde bir artış yapıldığını belirterek, bu yıl da artışın yine enflasyonun üzerinde olmasının doğru olacağını düşündüklerini söyledi.
İşveren tarafı olarak tekliflerinin ilk 6 ay için yüzde 4,5 ikinci 6 ay için ise yüzde 5 olduğunu bildiren Demir, şunları kaydetti:

"Teklifimiz beklenen enflasyonun oldukça üzerinde olan bir rakam. Asgari ücretle çalışan büyük bir kesim var. Bu kesimin enflasyona da ezdirilmemesi gerekiyor. Burada işçi kesimine de hak veriyoruz. Asgari ücret üzerinde çok fazla sorumluluğu olan bir parametre olduğundan çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bu konuda dengeleri bozmamamız lazım. Bir kesiminin gelirini artırırken, diğer taraftan şu anda işsiz olan 2 milyon 800 bin kişinin iş bulmasını da engellememeliyiz. Bizim şu andaki teklifimiz oldukça rasyonel. İşçi tarafı tekliflerini makul bir seviyeye çekerlerse anlaşma olur."

Demir, asgari ücretin "16 yaşını doldurmayanlar" ile ilgili bölümün kaldırılması yerine yaşın 20 ya da 21'e yükseltilmesinden yana olduklarını bildirerek, bu sayede genç işsizlerin işe girişinin kolaylaşacağını savundu.

-2013 için artış 4,1+4,4 olmuştu
Geçen yıl, 2013 için asgari ücret, ilk altı ay için yüzde 4,1, ikinci altı ay içinse yüzde 4,4 artırılmıştı. Asgari ücrette 2013'teki ortalama artış yüzdesi ise yüzde 8,61 olmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER