ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 20:02

Artvinli ekmeğini israf etmiyor


Artvin Valiliği, Artvin Çoruh Üniversitesi ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ortaklaşa başlatılan "Ekmek İsrafını Önleme" kampanyası kapsamında bir konferans düzenlendi.

Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan konferansa, Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü Müşaviri Hikmet Özkan, bazı daire amirleri, üniversite öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

Konferansta; Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Evrim Özkaynak Kanmaz, "Ekmeğin Yaşamımızdaki Yeri", TMO Genel Müdürlüğü Müşaviri Hikmet Özkan ise "Ekmek İsrafını Önleme" konulu slayt sunumu eşliğinde bilgilendirmelerde bulundular.

Artvin Valisi Necmettin Kalkan burada yaptığı açıklamada, israfın dinimizce haram olduğu belirterek,"Ekmeğin israfı bir başka hassasiyeti beraberinde taşıyor. Dolayısıyla dünyanın pek çok köşesinde aç insanlar varken bizim gibi duyarlı toplumların bundan bihaber olması düşünülemez. Bir gerçek var, refah seviyemiz her geçen gün artıyor. Kişi başına düşen milli gelirimiz her geçen gün artıyor, zenginleşiyoruz. Son 10 yılda 3 bin dolardan bugün 10 bin doları aşan milli gelire ulaştık. Ama bu refah seviyesinin artışına bağlı olarak maalesef ekmek israfımız her geçen gün artıyor" diye konuştu.
İl genelinde toplam 15 yarışmacının katıldığı Bayat Ekmekle Yapılan Tatlı Yarışmasında, jüri üyeleri tarafından lezzet ve görsellik bakımından yapılan değerlendirme sonucunda, AÇÜ Eğitim Fakültesi öğrencisi Ümran Uçar 'Mozaik Pastasıyla' birinciliği, AÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Emine Yalçın 'Elmalı Ekmek' ile ikinciliği, Borçka ilçesinden Emine Bayramoğlu 'Damla Sakızlı Karamelli' tatlısıyla üçüncülüğü elde etti.

Yarışmada derece elde edenlere Vali Kalkan tarafından tam, yarım ve çeyrek altın ile çeşitli hediyeler takdim edildi. Yarışmacıların yaptığı tatlıların tadına bakan Kalkan, Artvinlilerin adeta ekmeğini taştan çıkarttığını belirterek, bayat ekmekten yapılan bütün ürünlerin tadını çok beğendiği söyledi.
Ayrıca konferansta, Artvin Valiliği tarafından “Artvinli Ekmeğini İsraf Etmiyor!” sloganı ile başlatılan kampanya kapsamında hazırlanan “Bayat Ekmekli Yemek Tarifleri” kitapçığı da dağıtıldı. İçerisinde Artvin yöresine ait bayat ekmekle yapılan yemek ve tatlı tariflerinin de bulunduğu kitapçık konferansa katılanlar tarafından ilgiyle karşılandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER