ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 12:23

Artvin Türk Halk Oyunları Yarışmaları yapıldı

Artvin Türk Halk Oyunları Yarışmaları yapıldı


-Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Okullararası Türk Halk oyunları il birinciliği yarışmaları Artvin Spor Salonu'nda tamamlandı.

    Artvin Spor Salonunda gerçekleşen yarışmalara, Artvin Vali Yardımcısı Bahadır Güneş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, Halk Oyunları İl Temsilcisi Hüseyin Er, Federasyon Yönetim Kurulu üyesi Erkan Yazan, Okul Müdürleri, Öğrenciler ve çok sayıda Artvin’li katıldı.
    Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim gerçekleştirdi.
    Yetim konuşmasında; Kurtuluş savaşı sonrasında Erzurum’da yaşanan bir olayı anlattı. “O dönem Erzurum’da bir bölgenin Ermenilere mi Hırıstiyanla ra mı yoksa Müslümanlara mı ait olduğuna dair tartışmlar çıkar. Her taraf o bölgenin kendilerine ait olduğunu ifade ederler. Ardından bölgedeki mezarlıklara gidilerek eğer buralar Ermenilere ait olsaydı burada müslüman mezar taşları olmazdı derler.” dedi. Yetim, “Yani o günkü mezar taşları bu günkü toprakların tapusu niteliğinde olduğunu belirtti.
    İl Müdürü Yetim konuşmasının devamında ise “Bugün karşınızda gördüğünüz bu arkadaşlarımız sadece halk oyunları oynamıyor. Aynı zamanda bu toprakların bize ait olduğunu bizim değerlerimize ait olduğunu gösteren tapu senetidir." diye konuştu.
    Konuşmanın ardından geçilen yarışmada; Artvin İl Merkezi ve ilçelerden katılan toplam 23 okulun ekipleri İl Birincisi olmak için en güzel oyunlarını oynadılar. Yarışma sonucunda dereceye giren okullara kupa verildi.
    Düzenlemeli dalda: Küçükler kategorisinde birinci Vakıfbank İlköğretim Okulu olurken ikinci ise, Arhavi Atatürk İlköğretim Okulu oldu.
Yıldızlar kategorisinde ise, Birinci Artvin Karadeniz Bakır Ortaokulu, ikinci Gazi Ortaokulu, gençlerde ise birinci Arhavi Hüseyin Gürkan Lisesi oldu.
    Düzenlemesiz dalda ise; küçükler kategorisinde birinci Merkez Atatürk İlkokulu, ikinci 7 Mart İlkokulu, üçüncü ise Şavşat Atatük İlkokulu oldu.
    Yıldızlar Kategorisnde ise birinci Ardanuç Cumhuriyet Ortaokulu, ikinci Borçka Cumhuriyet Ortaokulu, üçüncü Ardanuç Atatük Ortaokulu oldu.
    Gençlerde ise Şavşat Anadolu Öğretmen Lisesi birinci oldu, ikinci ise Şavşat Çok Programlı Lisesi, üçüncü Ardanuç Çok Programlı Lisesi oldu.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER