ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 15:04

'Artvin, sanayi yerine turizmle kalkınabilir'


Artvin'in Hopa ilçesindeki Hopa Sanayici İşadamları Derneği (HOSİAD) ile Karadeniz Sanayici ve İş adamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) tarafından düzenlenen programda, yörenin yapısından dolayı sanayileşme yerine turizm ile kalkınma gerektiği fikri öne çıktı.

Terzioğlu Oteli'nde yapılan ‘Değişen Dünya Piyasalarında Rekabetin Ön Şartı İşbirliği, Güçbirliği ve Ortaklık’ konulu konferansta konuşan, Dünya gazetesi yazarı Rüştü Bozkurt, "Yöre gelişme bölgelerine uzak olduğu için geleneksel sanayiler bakımından bir cazibe merkezi değil ama bu toprakların doğal güzelliklerini, tarihi varlıklarını, kıyılarını, denizlerini, baraj gölleri turizmi geliştirmek için kullanabilirsiniz." dedi.

Turizmle kalkınmanın önemine değinen Bozkurt, "Turizmin gelişmesi ülke insanının harcanabilir gelirine bağlıdır ve uzun solukludur. Turizme bir de havza açısından bakmak lazım. Doğu Karadeniz’i bir havza mantığı içinde görmez, bu havzanın bütün tarihi ve kültürel değerlerini, yer altı ve yer üstü zenginliklerini orada yaşayan insanların yararlarına kullanmazsak hızlı bir gelişme olmaz. Gelecek günlerde yörenin en büyük gücü olan Rusya Federasyonu ile Gürcistan'ın arasındaki siyasi sorunlar çözülürse insanların alışık oldukları Batum ve yakın çevresi yeni bir dinlenme, eğlenme merkezine dönüşecek. Bu nedenle bizim Hopalılar olarak sadece kendi ilçemizi değil Doğu Karadeniz Havzası'nı dikkate alan altyapı yatırımlarını hükumetten isterken kendi yatırımlarımızı da böyle bir gelişme eksenine koymamız lazım."

Toplantıya, Hopa TSO Başkanı Engin Koyuncu, Hopa Ak Parti İlçe Başkanı İlyas Güven, Saadet Partisi İlçe Başkanı Ferit Sevinç, Hopa Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Başkanı Osman Küçükali, Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, iş adamları ve dernek üyeleri katıldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER