ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 16:22

Artrit 200 kadar hastalığı kapsıyor

Artrit 200 kadar hastalığı kapsıyor


Erciyes Üniversitesi Tıp Çocuk Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zübeyde Gündüz, artritli hastalarda eklem şişliği ve ağrısının yanı sıra eklemde kızarıklık ve ısı artışı en sık görülen belirtiler olduğunu ifade ederek, “Artrit tek bir hastalık değildir. Hareket sistemindeki birçok bozukluk romatizma terimi altında incelenmekte olup; bu başlık yaklaşık 200 kadar hastalığı kapsamaktadır.” dedi.

    Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Dünya Artrit Günü etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan romatizmayla ilgilenen öğretim üyeleri, eklemin iltihabı bir hastalığı olan artritin tek bir hastalık olmadığını, hareket sistemindeki birçok bozukluğun romatizma terimi altında incelendiğini ve romatizmanın 200 kadar hastalığı kapsadığını belirtti.

    Dünya Artrit Günü münasebetiyle Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Başhekim A Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısına; İç Hastalıkları Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Soner Şenel, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Demir, Çocuk Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zübeyde Gündüz, Çocuk Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ruhan Düşünsel, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu, Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Güney ile hastanede tedavi gören bazı romatizma hastaları katıldı. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde romatizmayla ilgilenen öğretim üyeleri adına basın bildirisini okuyan Çocuk Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zübeyde Gündüz, Dünya Artrit Günü’nün, Uluslararası Artrit ve Romatoloji Birliği tarafından 1996 yılında gündeme getirildiğini ve bu tarihten itibaren her yıl 12 Ekim tarihinde çeşitli etkinlikler düzenlendiğini kaydetti.

    Dünya Artrit Günü’nün odak noktasının romatizma ve kas-iskelet hastalığı olan kişiler ile bu hastalara sağlık hizmeti veren kişilerde hastalıkla ilgili farkındalık yaratmak olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Gündüz, Dünya Artrit Günü etkinliğindeki amaçlarını ise şöyle özetledi; “Dünya Artrit Günü etkinliğindeki amaç; öncelikle sağlık hizmeti verenlerde, kas-iskelet ve romatizma hastalığı olan kişilerde ve genel toplumda kas-iskelet ve romatizma hastalıkları konusunda farkındalığı arttırmaktır. Karar verici devlet kurumlarını, kas-iskelet ve romatizma hastalıkları hakkında uyararak, toplum sağlık politikalarını bu hastalar için kolaylaştırılmasını sağlamak ve romatizma ve kas-iskelet hastalığı olan kişiler ve yakınlarının birbirleriyle iletişim ve destek ağı oluşturmalarını sağlamaktır. Bizler de Üniversitemiz Tıp Fakültesi’nde romatizma hastalıklarıyla ilgilenen hekimler ve öğretim üyeleri olarak, bu hastalıklara toplumda ve sağlık çalışanları arasında farkındalığı arttırmak için böyle bir toplantı yapmayı uygun gördük. Artrit; eklemin iltihabi bir hastalığı olup; eklemde şişlik ve ağrının en sık sebeplerinden biridir. Artritli hastalarda eklem şişliği ve ağrısının yanı sıra eklemde kızarıklık ve ısı artışı en sık görülen belirtilerdir. Artrit tek bir hastalık değildir. Hareket sistemindeki birçok bozukluk romatizma terimi altında incelenmekte olup; bu başlık yaklaşık 200 kadar hastalığı kapsamaktadır. Genellikle yaşlılık hastalığı olarak bilinen romatizma hastalıkları her yaşta, yenidoğan bebeklerde bile görülmektedir. Gerçekte hastaların 3’te 2’si kadarı 65 yaşından önce hastalığı geliştirir ve hastalık kadınlarda daha fazla görülmektedir. Artritin en sık nedenleri erişkinlerde osteoartrit, romatoid artrit, lupus, fibromyalji ve gut iken, çocuklarda çocukluk çağı nedeni bilinmeyen artrit ve ailesel Akdeniz ateşidir.”

    Prof. Dr. Gündüz, artrit hastalığının tedavisinde doğru tedavi ve erken tanının çok önemli olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Gündüz, “Sağlıklı bir yaşam tarzı ve sağlıklı alışkanlıklar artrit hastalığının seyrini olumlu olarak etkiler. Düzenli egzersiz, ideal vücut ağırlığının korunması, stresten ve sigaradan uzak kalınması, düzenli uyku hastalık aktivitesinin azaltılmasına yardımcı olmakta ve hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır.” dedi.

    Basın bildirisinin ardından Prof. Dr. Hüseyin Demir, Doç. Dr. Soner Şenel, Prof. Dr. Zübeyde Gündüz ve Prof. Dr. Ruhan Düşünsel, artrit ve romatizma hastalığı ile ilgili sunumlarını yaptı. Toplantıya katılan romatizma hastalarının hastalıkla ilgili yaşadığı sıkıntılar ve tedavi süreçlerini anlatmalarının ardından, soru-cevapla etkinlik sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER