ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 14:23

Artık uzman polisler müdahale edecek

Artık uzman polisler müdahale edecek


Sakarya'da intihar girişimi, rehin alma, cinnet getiren kişilere müdahale edecek polislere eğitim verildi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Hendek Eğitim Fakültesi ile İl Emniyet Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü 'Krize Müdahale' programı kapsamında 15 polise intihar girişimi, rehin alma, cinnet getiren kişilere müdahale için eğitim verildi. İletişim, empati, sabır ve duygu kontrolü konularında iki haftalık eğitim alan polisler, intihar girişimi, rehin alma, cinnet gibi olaylarda görev alacak.

Eğitim programının sonunda düzenlenen törende konuşan SAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rahmi Karakuş, krize müdahale programını başarıyla tamamladıklarını söyledi. 'Dünyanın en tatlı şeyi candır' diyen Karakuş; "İnsanı canından vazgeçme noktasına getiren intihar, insan hayatının bilinmez ne kadar büyük derinlikleri olduğuna dair bir göstergedir. Dünyada üç saniyede bir intihar teşebbüsü oluyor. İstatistiklere göre son on yılda da 25 bin insanımızı kaybetmişiz intihardan. Hayat en kutsal şeydir. Bundan daha değerli ne olabilir ki. Hayatı idame ettirecek her türlü eğitim, her türlü müdahale saygıya değerdir" diye konuştu.

İl Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş ise intihar eylemlerinde bazen yanlış müdahaleler sonucu hayatını kaybeden insanlar gördüklerini ifade ederek; "Hayatımızın her günü bir kriz yönetmekle geçiyor. Bir takım şeyleri öğrenerek geldik bu günlere. Rütbemiz arttıkça sorumluluklarımız arttı. Sorumluluklarımız arttıkça, krize müdahaledeki rolümüz arttı. Buna ihtiyaç hissettik ki bu bilgilerimizi bilimsel bir temele oturtmak çok önemliydi. Çünkü sadece intihar değil, toplumsal olaylarda bile bazen intiharlar şov amaçlı, ceza amaçlı veya gerçek olup, bazen yanlış müdahalelerde hayatını kaybeden insanlar görüyoruz. Bu konularda eğitim önemlidir, çok ciddi bir iş yaptık" dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER