ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 14:37

"Artık silahı gömün"

"Artık silahı gömün"

Mardin’de konuşan Başbakan Erdoğan, “savaşın kolay, barışın zor” olduğunu belirterek, “Biz zor olana talibiz. Artık silahı gömün, silahı bırakın” dedi.


>Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış törenine katıldı.

Başbakan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

-Biz her Mardin'e geldiğimizde büyük açılışlar gerçekleştiriyoruz. Yarın Midyat'ta açacağımız eserlerle Mardin'e bu gelişimizde yatırım sayısı 39.

-Mardin'e kazandırdığımız Artuklu Üniversitesi büyümeye dünyada ses getirmeye devam ediyoruz. Sanat galerisinin açılışını yapıyoruz. Çok sayıda okul yaptık, derslik kazandırdık. Milli Eğitim Bakanlığımız ve yardımseverler tarafından yaptırıldı.

-Mardin'e kazandırdığımız eserlerin tüm ilçelere ve köylere hayırlı olmasını temenni ediyorum.
-Geçen yıl Mardin'i ziyaret ettik. 8 Mart'ta ziyaret ettik. Dünya Kadınlar Günün'de buradaydık. Türkiye'nin ve Dünya'nın kadınlar gününü buradan kutladık. Kadınlar gününe iki hafta olmasına rağmen ben şimdiden tüm hanımlarımızın kadınlar gününü kutluyorum. 8 Mart'ta Siirt'te olacağız ve dünyaya sesleneceğiz.

KADINLARIMIZ SESİNİZİ YÜKSELTİN

-Benim Mardin'den iki ricam var. Mardin'de kadına el kalkmaz, Kadın'a da çocuğa da şiddet uygulanmaz. Bu yanlışı yapanlar varsa, bu hataya düşen varsa, Mardinliler olarak onları uyaracak bu insanlık dışı davranıştan vazgeçmesini isteyecğiz. Mardinli kadınlarımız da boyunlarını eğmeyecek şiddeti sineye çekmeyecekler. Anayasa'da ve yasalarda şiddet için çok önemli değişiklikler yaptık. Kadınlarımız haklarını bilsinler ve seslerini yükseltsinler. Biz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'mız önemli projelere imza atıyor.
-Açılan aile destek merkezlerine gitmelerini, eğitimlere derslere dahil olmalarını kendilerinden rica ediyorum. 

MARDİN HARAMI HELALİ BİLİR

Enerji Bakanlığı'mızın tespitlerine göre kayıp kaçak oranı yüzde 76'lıra kadar ulaşmış durumda. Kullanılan elektiriğin sadece yüzde 4'ü tahsil ediliyor. Mardinli kardeşlerimin yasalardan önce kendi vicdanlarıyla hareket etmelerini özellikle rica ediyorum. Benim Mardinli kardeşim haram ile helalin ne demek olduğunu çok iyi bilir. Yerden olan yere döner. Hepimiz topraktan geldik, toprağa döneceğiz. Hepimiz yaptıklarından hesaba çekileceğiz. Bu konuda hassasiyet içinde olacağınıza yürekten inanıyorum. Hiçbir koyun kendi kuzusunu çiğneyip geçmez. Devlet sizin kuzunuzdur. Onlar size hizmetkarlık etmek için var.

-Mardin artık büyükşehir statüsüne kavuştu. Önemizdeki seçimlere büyükşehir belediyesi olarak katılacak. Mardin'in tüm sınırları büyükşehir belediyesine dahil olacak. Tüm planları Mardin Büyükşehir Belediyesi yapacak. Mardin'in genelinde tüm atık su kanallarını büyükşehir belediyesi yapacak. Atıklar caddeden akıp gitmeyecek. Tüm Mardin'in içme suyunu temin edecek. Şebekeler varıncaya kadar büyükşehir belediyesi halledecek. Mardin'in genelinde bir plan bütünlüğü olacak. Mardin'in o tarihi yapısı ne denli güzelse Mardin'in tamamı o güzelliğe kavuşacak. Belediyecilik AK Parti iktidarının işidir. Belediyecilikten gelmiş bir kardeşiniz olarak bu hasssiyet içinde bu adımı atıyoruz.

-Mart 2014'te Mardin'de yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır.

-Mardin'li vekiliniz Muammer Güler kardeşinizi İçişleri Bakanı olarak atadık. Yerel yönetimlerden bire bir ilgilenmesi bakımından kendisiyle sadece Mardin değil 81 ilimiz istifade ecedek. Valilikten gelen bir yönetici olarak tüm iller için aşk ile kullanacaktır. Mardin'deki kardeşlik ve barış tüm Türkiye'ye siyaret edecektir. Ben gittiğimiz her şehrimizde Mardin'i örnek gösteriyorum. Buradaki kardeşliği, uyumu, ahengi her ilde anlatıyorum. Mardin son 10 yılda kardeşlikle büyüdü ve bununla gelişti.

TERÖRE 'DUR' DEYİN

Ben birşeyi sizlerle açık açık konuşmak zorundayım. Biz hükümet olarak tarihi bir adım attık. İnkar, Red, asimilasyon politikasına son verdik. Çetin ve zor mücadele verdik. Öyle bir noktaya geldik ki söz sırası sizde. Eyleme geçme sırası sizde. Süreçte sorumluluk alma sırası sizde. Biz onlarca adım attık, sizden bir adım bekliyoruz. Biz bu adımı hanım kardeşlerimizden annelerimzden bekliyoruz. Terörün bu kanlı baskısına cesaretle karşı çıkmanızı istiyoruz. Eğer terör sona ererse Güneydoğu'da işsizlik diye birşey kalmayacaktır. Mardin'de işsizlik diye birşey yok. Terör Gaziantep'e sızamadı. Şu anda yatırım gitmiyor. Kendi insanlarına kepenk indirten bir yere yatırımcı gider mi? gitmez! O insanların ekmek teknesinde olan bir zihniyetin bu ülkeye faydası olur mu? Tehditle kepenkler kuzu kuzu indiriliyor. Şanlıurfa gelişiyor. İşsizliğin ve yoksulluğun üzerine gidiliyor. Mardin dayanışma ile barış ve hoşgörü ile büyüyor. Çözüme kavuşturmamız gereken meseleler var.
-Mardin Artuklu Üniversitesi bölgenin en canlı en renkli üniversitelerinden biri oldu. Tabele takmakla yetinmedik. Kürt dili ve anabilim dalı, Süryani dili ve anabilim dalı üzerinde mastır ve doktora öğrencileri yetiştiriyor. Önümüze çok engeller çıkartıldı. Irkçılık yapan partiler ile çok mücadele ettik. Türkiye bize destek verdi. 10 yıl önce Mardin'de üniversite kurulacak denilseydi buna hiç kimse inanmazdı. Bunu biz başardık. Türkiye arapça eğitim verecek hocalar yetişecek denilseydi kimse inanmazdı. Şu anda okullarda seçmeli olarak Kur'an-ı Kerim dersi alabiliyor. Peygamber efendimizin hayatını bilecek nesiller yetişecek. Haramı helali bilen, vatan sevgisi nedir bunu çok iyi bilecek nesiller olacak. Kardeşliğimiz büyüyor. Şu terörü Türkiye'nin gündeminden çıkarıması için sizin destek vermeniz gerek. Türkiye'nin önünde duran terörü söküp atacağız. Biz bu ülkede artık silahların değil fikirlerin, siyasetin konuşmasını istiyoruz.

-Şavaş kolaydır, barış zordur biz zora talibiz. Silah fikri olmayanların düşüncesi olmayanların başvurduğu bir yöntemdir.  

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER