ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2014 Salı 11:50

''Artık Boston bizimdir''

Artık Boston bizimdir

Türk Hava Yolları, ABD'deki 6. varış noktası olan Boston'a da artık doğrudan uçuş gerçekleştirebilecek.


Türk Hava Yolları (THY), ABD'deki 6. varış noktası olan Boston'a ilk doğrudan seferini gerçekleştirdi.

THY'nin, ABD'de Chicago, Houston, Los Angeles, New York ve Washington'un ardından Boston'a da doğrudan sefer düzenlemesi dolayısıyla Logan Uluslararası Havalimanı'nda tören düzenlendi.

Törende konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, THY'nin en fazla ülkeye uçan havayolu şirketi olduğunu anımsatarak, "Bizde bir söz vardır, 'gitmediğin yer senin değildir' Şimdi THY ve biz Boston'a geldik. Artık Boston bizimdir" dedi.

THY'nin tescillenmiş kalitesini Boston'a da getirdiğini ifade eden Zeybekci, böylece Boston yolcularının da bir üst seviyedeki hizmete ulaşabileceklerini söyledi.

Zeybekci, bu doğrudan uçuşun ABD-Türkiye ilişkilerine de önemli katkılar sağlayacağını belirterek, "Bu ilk uçuş, Boston bölgesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin artırılması için önemli bir başlangıç. Bu ivmeyi, ilişkilerimizi artırarak sürdürmeliyiz" diye konuştu.

Zeybekci, doğrudan uçuşun iki tarafa da daha fazla ziyaretçi getirmesi dileğinde bulundu.

Massachusetts Eyaleti Ulaşım Otoritesi (Massport) CEO'su Thomas P. Glynn de THY'nin uluslararası basında yer alan reklamlarından çok etkilendiğini ve bu kaliteli hizmetin Boston'a da gelmesinden memnuniyet duyduğunu bildirdi.

THY uçuşlarının Boston'a turizm ve ticaret için yeni imkanlar sağlayacağını vurgulayan Glynn, Türkiye'nin büyüyen ekonomisi ve artan milli gelirinin de dikkat çekici olduğunu ifade etti.

THY'NİN YENİ HEDEFİ SAN FRANCİSCO VE ATLANTA

Törende gazetecilere açıklama yapan THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Polat, Boston'a ilk etapta haftalık 5 uçuş düzenleneceğini ancak haftalık uçuş sayısını yeni uçakların filoya katılmasıyla en kısa sürede 7'ye çıkaracaklarını anlattı.

THY Yönetim Kurulu'nun San Francisco ve Atlanta'ya da doğrudan sefer başlatma kararı aldığını ifade eden Polat, "Amerika'daki uçtuğumuz noktaları artırmaya devam edeceğiz" dedi.

Boston'un ABD'de doğrudan uçuş gerçekleştirilen 6. nokta olduğunu dile getiren Polat, "Boston öğrenciler şehri. Hindistan'dan, Pakistan'dan, Orta Doğu'dan çok öğrenci var. Onun yanında işadamları da var. Yaptığımız çalışmalarda Boston'un kısa zamanda kendisini kara geçireceğini görüyoruz. O bakımdan biz Boston'dan ümitliyiz" diye konuştu.

THY olarak şimdiye kadar açtıkları hiçbir hattı kapatmadıklarını vurgulayan Polat, uçuşların kısa zamanda günlük hale geldiğini, bazı yerlerde de New York gibi günlük üç sefere kadar çıktıklarını ifade etti.

Avrupa'da günlük daha fazla sayıda uçuş düzenlenen varış noktaları olduğunu da kaydeden Polat, ABD'de San Francisco ve Atlanta seferlerine de yeni Boeing 777 tipi uçakların Eylül ayında THY bünyesine katılmasından sonra başlayabileceklerini belirtti.

GÜNÜN ANISINA PASTA KESİLDİ

Konuşmaların ardından dünya haritası üzerine, THY'nin İstanbul ve Boston arasındaki uçuşunu sembolize eden kurdele asıldı ve pasta kesildi.

Türkiye'den gelen halk oyunları ekipleri de tören kapsamında gösteri sundu. Törenin ardından Bakan Zeybekci, Boston Başkonsolosluğu'nda düzenlenen resepsiyona katıldı. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER