ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 13:46

"Artık annelerin yüreği yanmasın"


Terör örgütü PKK'nın elindeki 8 rehineden biri olan Şanlıurfalı asker Reşat Çecen’in annesi ve babası, oğullarını almak için Habur Sınır Kapısı'ndan Kuzey Irak’a geçiş yaptı.

Diyarbakır Bingöl kara yolunda, 6 Ağustos 2012 tarihinde durdurulan araçtan kaçırılan er Reşat Çecen, 8 ay sonra ailesine kavuşuyor. Terör örgütü PKK’nın elinde bulunan bir kaymakam adayı, 2 uzman çavuş, 2 asker ve bir polisi teslim almak için Kuzey Irak’ın Erbil şehrine giden BDP heyeti ve bir gurup sivil toplum örgütü, kaçırılan rehineleri teslim alacak.

Oğullarına kavuşmak için Habur Sınır Kapısı'na gelen Reşat Çecen’in annesi Fatma Çecen ve babası Cemal Çecen ile yakınları, Habur Sınır Kapısı'nda yapılan kimlik kontrolleri ardından Kuzey Irak’a giriş yaptı. Sınır kapısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Reşat Çecen’in babası Cemal Çecen, oğluna kavuşmak için sınır kapısına geldiğini belirterek, "Bir oğlum askerdi. Bir oğlum da dağdadır. Bu barış sürecine destek veriyorum. Artık barış olsun. Bu savaşın sona ermesini istiyorum. Ben bütün siyasi örgütlere sesleniyorum. Bu savaşı bitirsinler. Bu savaşta bütün insanlar ölüyor. Dağdaki de bizim evladımız, askerimiz de polisimiz de bizim evladımızdır. Oğlumuzu buraya getirecekler. Ama eve ne zaman götüreceğiz bilemiyorum. Oğluma kavuşmak için sabırsızlanıyoruz.” diye konuştu.

Anne Fatma Çecen ise 8 ay sonra oğluna kavuşmanın hayalini yaşıyor. Anne Çecen, "Barış istiyoruz. Annelerin yüreği artık yanmasın. Barışı sağlayanlardan Allah razı olsun. Bu süreçte içimiz rahatladı. Çünkü kardeş kardeşi vuruyordu. Umarım bu son bulur. Bir daha böyle acılar yaşanmasını asla istemiyorum. Kardeş kardeşi vuruyor. Bu barışı sağlayanlardan Allah razı olsun. Tek isteğim barıştır. Mutluyum. Allah'a şükrediyorum.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER