ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 14:02

"Artan et tüketimi mevcut hastalıkları tetikleyebilir"


Diyetisyen Gülçin Gazioğlu, Kurban Bayramı öncesi et tüketimi konusunda vatandaşları uyardı.
Gazioğlu, "Veteriner kontrolünden geçmiş hayvanın etini, kesildikten 24 saat sonra tüketin, çiğ veya az pişmiş olmamasına dikkat edin. Artan et tüketimi mevcut hastalıkları tetikleyebilmektedir." tavsiyesinde bulundu.

Bayramı sağlıklı geçirmenin yolunun, doğru beslenmekten geçtiğini söyleyen Gazioğlu, "Kurban Bayramı’nda artan et tüketimi mevcut hastalıkları tetikleyebilmektedir. Ayrıca çok et yemek kanser, gut, böbrek hastalıları gibi bazı hastalıklara altyapı hazırlamakla birlikte, uygun şekilde tüketilmeyen etler mikrobik açıdan uygunsuz hale gelerek bazı enfeksiyon hastalıklarına da neden olabilmektedir." dedi.

"ÇÖZÜLEN ETİ HEMEN PİŞİRİN"

Kurban etlerinin büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılması gerektiğinin altını çizen Gülçin Gazioğlu, "Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta eksi 2 derecede birkaç hafta, derin dondurucuda eksi 18 derecede ise daha uzun süre ile saklanabilir. Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Dondurulduktan sonra tekrar çözdürülmesi bazı 'mikroorganizmalar' için üreme yeri oluşturabilmekte ve bu da sağlığımızı tehdit eder hale gelmektedir. Çözdürülen et, hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır. Çözdürülmek istenen etin, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabının alt bölmesinde çözülmesi sağlanmalıdır. Derin dondurucuda saklanan etin buzdolabının sebzelik kısmının üstüne konularak çözülmesi beklenebilir. Etin çabuk çözülmesi amacıyla uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözdürme, oda sıcaklığında bekletme gibi yöntemler, insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçları da beraberinde getirmektedir." dedi.

"KUYRUK YAĞINDAN KAÇININ"

Ankara Güven Hastanesi Tıbbı Diyet Hizmetleri Sorumlusu Gazioğlu, eti kavurma ve kızartma şeklinde tüketmenin mide asidini artıracağına da dikkati çekerek, şöyle dedi: “Pişirme yöntemi olarak haşlama/fırınlama veya ızgarayı tercih etmek sağlık açısından daha uygun olacaktır. Etle yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli ve ilave yağ eklenmemelidir. Özellikle kuyruk yağı veya tereyağının et yemeklerinde kullanılmasından kaçınılmalıdır. Etler ızgarada pişirilirken, etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak ve 'kömürleşme' sağlamayacak şekilde en az 25 santimetre aralıklı olacak şekilde ayarlanmalıdır. Etlerin 'çiğ veya az pişmiş' olarak tüketilmesi ile hayvanlardan insanlara birçok hastalık bulaşabilmektedir.”

"ÖĞLEN ET, AKŞAM SEBZE TÜKETİN"

Gazioğlu, bunlara ek olarak bayram süresince beslenme programının bozulmaması için vatandaşlara şu tavsiyelerde de bulundu:
"Mutlaka en az 3 öğün beslenin, size verilen ikramlardan küçük miktarlarda tüketin, ziyaretlerde açık çay tercih edin ve günde 1 fincan kahveyi geçmeyin, şekerlemeler ve tatlılardan mümkün olduğunca uzak durun. Kebap, kuzu şiş, pirzola gibi etleri yavaş ve düşük ısıda pişirin. Mutlaka yanında soğan ve salata, taze nane-maydanoz tüketin. Kavurma, kızartma, yağlı etlerden uzak durun, bol taze sebze ve kabuklu meyve tüketin, günde 8-10 bardak su tüketin, tatili değerlendirerek bol fiziksel aktivite yapın. Etlerin yanında asitli, gazlı içecekler yerine ayran, yoğurt, cacık tercih edin, etleri öğle yemeklerinde tercih edip, akşamları sebze yemeği tüketmeye çalışın. Genel olarak kalp sağlığınız ve kanserden korunmak için haftada 2 kezden fazla kırmızı et tüketmemeye özen gösterin." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER