ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 13:51

"Arsa fiyatları marta kadar artmayacak"


Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, organize sanayi bölgesinde arsa fiyatlarının mart ayına kadar artmayacağını söyledi. Sütçü, yatırımcılara ‘çabuk’ olmaları konusunda çağrıda bulundu. Sütcü, bölgede iki yıl içinde tekstil sektörüne sanayicilerin 300 milyon dolar tutarında yatırım yaparak yeni teknolojiler kazandırdıklarını kaydetti. Sütcü, "Adana böyle giderse sanayide eski günlerine kavuşacaktır. İhracat ve enerji tüketim rakamları her geçen gün artıyor." dedi. Sütcü, doğalgaz fiyatlarından dolayı bazı sanayicilerin ise kömüre döndüklerini bildirdi.

Sütcü, Organize Sanayi Bölgesi Genel Sekreteri Mustafa Keskin ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte 2012 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sütcü, geçen yılki istikrarlı büyümeyi bu yıl da sürdürmek istediklerini kaydetti. Yerli ve yabancı yatırımcıların organize sanayi bölgesine ilgilerinin sürdüğünü anlatan Sütcü, Adana’dan gerçekleştirilen toplam ihracatın yüzde 50’sinin organize sanayi bölgesinden gerçekleştirildiğini açıkladı. Sütcü şöyle devam etti: "Her geçen gün daha da büyüyor. Bölgedeki arsa tahsisleri de devam ediyor. 2012 yılında 21 firmaya 60 adet sanayi parseli satışı yapıldı. Halen elimizde toplam 186 bin 286 metrekarelik 14 parsel bulunuyor. Bu veriler, bölgemizin alan bakımından da sürekli büyüme gösterdiğini gösteriyor. Genel olarak baktığımızda Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde modern teknoloji ve küresel rekabet koşullarına uygun üretim yapan 342 işletme bulunuyor.”

İşletmelerin sektörel dağılımını bakıldığında; tekstil, metal ve gıda sanayinin öne çıktığına dikkat çeken Sütcü, 28 işletmenin inşaatı sürerken, 81 işletmenin de proje aşamasında olduğuna işaret etti. Sütcü, organize sanayi bölgesinin istikrarlı büyüdüğünü gösteren verilerden biri olan enerji tüketimine de atıfta bulunarak, "2011 yılında 717 milyon 846 bin 480 kWh’lik elektrik tüketilirken, bu rakam geçen yıl yüzde 27’lik bir artışla 915 milyon 380 bin 850 kWh’a ulaştı. Doğalgaz tüketimi geçen yıl 117 milyon 813 bin 767 standart metreküplü oldu, bu rakam önceki yıl 116 milyon 378 bin 351 standart metreküptü. Su kullanım miktarı da 2011 yılında 10 milyon 772 bin 976 metreküpken, geçen yıl yüzde 20’lik artışla 13 milyon 191 bin 48 metreküp seviyesine yükseldi.

Sütcü, Atıksu Arıtma Tesisi’nde geçen yıl 9 milyon 270 bin 470 metreküplük atıksunun yönetmeliklere uygun olarak arıtıldığını dile getirerek çevre konusunda da hassas olduklarının altını çizdi. Sütcü, geçen yıl 14 bin 547 adet bitkinin toprakla buluşturulduğunu bildirdi. Organize sanayi bölgesindeki iş kazası ve meslek hastalıklarının azaltılması, sanayiciler üzerindeki işyeri hekimliği ve uzmanlığı maliyetini düşürmenin yanında iş gücü kaybını önleme konusunda Ortak İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi kurduklarını ifade eden Sütcü, bu sayede sanayicilerin bu hizmet için her ay ödemek zorunda oldukları bedelin yüzde 50-60 oranında düşürülmesini sağladıklarını vurguladı.

Kullanma suyu arıtma tesisi kapasitesinin yüzde 100 artırılması çalışmalarına başladıklarını anlatan Sütcü, Türkiye'deki OSB'ler içinde ilk kez ‘Özel Meslek Lisesi’ açılması için protokol imzalandığına dikkat çekti, okulun inşaatına başlandığını kaydetti. Sütcü, özel meslek lisesinin gelecek eğitim öğretim yılında öğrenci alımına başlayacağını kaydeden Sütcü, okulda ilk etapta elektrik, elektronik, tekstil, makine ve kimya bölümlerinin bulunacağını bildirdi.

AOSB olarak, bir şehir belediyesinin verdiği tüm hizmetler verildiklerinin altını çizen Sütcü, 2013 yılında da daha önceki yıllarda başlatılan projelerin sürdürüleceğini vurguladı. Başkan Sütcü, 365 hektarlık tevsii alanının altyapı çalışmalarının tamamlanması, Çatalan İçme Suyunun her tesise verilmesi, Gümrük Müdürlüğü ve SGK’nın şube açması, bölge içerisinde kurulması kararı kesinleşen Noterin faaliyete geçmesinin öncelikleri arasında yer aldığını ifade etti. Adana Organize Sanayi Bölgesi 1984 yılında tarıma el verişli olmayan bin 590 hektar alan üzerinde kurulmuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER