ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 17:40

Arnavutluk'un 100. yıl dönümü


 Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, en büyük hedeflerinin Arnavutlar'ın birleşmesi olduğunu, Arnavutlar arasındaki sınırları önemsiz hale getirmek için de ellerinden geleni yapmaları gerektiğini söyledi.
    
Başkent Tiran'da, Kosova'nın Tiran Büyükelçiliği tarafından düzenlenen "Arnavutluk'un Bağımsızlığında Kosova'nın Rolü" konulu konferansta konuşan Berişa, bağımsızlığın 100. yıl dönümünde tarihi gerçeklerin artık ortaya çıkması gerektiğini ifade etti.
    
"Arnavutluk'ta tarih manipülasyonlarla, Kosova'da ise yasaklarla karşılaşmıştır" diyen Berişa, Arnavutluk devletinin kuruluşunda Kosova'nın rolünün büyük olduğunu belirtti. Arnavutlar arasındaki sınırları önemsiz hale getirmek için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini kaydeden Berişa, şöyle konuştu:
    
"Arnavutlar'ın statüsü tek bir ulus statüsünden başka bir şey olamaz. Prizren Birliği'nden beri Arnavutlar'ın tek hedefi, Arnavut ulusunun birleşmesidir. Etnik Arnavutluk düşüncesi Kosova'da doğmuştur. Bu, Arnavutlar'ın ulusal birlik iddiasıdır. Uluslararası sınırlara saygı göstererek, nerede bulunurlarsa bulunsunlar Arnavutlar, kendilerini iyi hissetmelidir."
    
Konferansta konuşan ana muhalefet partisi Sosyalist Parti (SP) Genel Başkanı Edi Rama da bağımsızlığın 100. yılında tarihten dersler çıkarılması gerektiğini vurguladı. Rama, "Büyük uluslar, kendi geçmişine bakarak yıl dönümlerini kutluyor. Geçmişe bakarak, geleceğimizi görmeyi denemeliyiz" dedi.
    
"Tarihi yeniden yazmak için çaba sarf eden politikacılar ve siyasi çıkarları için tarihi değiştirmeye çalışan tarihçiler olduğunu" söyleyen Rama, "Milliyetçilik bayrağını sallamak ve problemlerimizi örtmek elbette kolay, fakat çözüm değil. Artık Arnavutluk ve Kosova'nın ortak siyasi çıkarları var. Zor geçmişimizden miras aldığımız yaralarımızı, gelecek kuşaklara asla aktarmamalıyız" diye konuştu.
    
Konferansa, Arnavutluk hükümet üyeleri ile Tiran Belediye Başkanı Lulzim Başa da katıldı.
    
     

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER