ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2012 Salı 14:14

Arnavutluk'tan "Filistin" açıklaması


Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, ülkesinin Filistin'in BM'de "gözlemci devlet" statüsü için yapılan oylamada çekimser kalmasına ilişkin, "Bize göre, dünyanın en karmaşık ve en zor sorunlarından biri olan Filistin, ABD'nin tutumu göz önünde bulundurulmadan çözülemeyecek" dedi.
    
Arnavutluk Başbakanı ve iktidardaki Demokratik Parti Genel Başkanı Sali Berişa, partisinin grup toplantısında, BM'deki Filistin oylamasında ülkesinin neden çekimser kaldığına ilişkin açıklama yaptı. Arnavutluk'un Filistin konusunda "iki bağımsız devletli çözümü" desteklediğini belirten Berişa, ülkesinin Filistin'i tanıyan az sayıda devletten biri olduğuna işaret etti.
    
Sorunun çözümü için büyük çabalar gerektiğini, bu konuda ABD'nin önemli bir role sahip olduğunu ifade eden Berişa, "Bize göre, dünyanın en karmaşık ve en zor sorunlarından biri olan Filistin, ABD'nin tutumu göz önünde bulundurulmadan çözülemeyecek" dedi. Berişa, "ABD Başkanı Barack Obama'nın ikinci dönem göreve başlar başlamaz Ortadoğu'daki çatışmalarla ilgilenmesi için özel temsilci atadığına" da vurgu yaptı.
   
  "Arnavutluk'un hem Filistin'i hem de İsrail'i dost olarak gördüğünü" dile getiren Berişa, "İsrail'e yaptığım ziyaret esnasında görüştüğüm Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Binyamin Netanyahu da iki bağımsız devletli çözümü istediklerini ancak bunun tam güvenilir bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini söylemişlerdi" diye konuştu.
    
Ülkesinin dostane ilişkileri geliştirmeye kararlı olduğunu belirten Sali Berişa, bu anlamda Türkiye ile Arnavutluk arasındaki ilişkilerin de kendileri açısından öncelikli olduğunu ifade etti. Türkiye'nin Arnavutluk'un en iyi müttefiki olduğunu vurgulayan Berişa, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Arnavut ulusunun en büyük dostlarından biridir" dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER