ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 14:08

Arnavutluk'ta genel seçime doğru


Arnavutluk'ta 23 Haziran'da yapılacak genel seçimlerle ilgili inceleme ve çeşitli temaslar için başkent Tiran'a gelen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesindeki Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (ODIHR) heyeti, başbakan Sali Berişa ve dışişleri bakanı Edmond Panariti ile görüştü.
     Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan heyetler arası görüşmenin ardından, Panariti ve ODIHR Seçimler Ofisi Başkan Yardımcısı Nicola Schmidt, basın toplantısı düzenledi.
     ODIHR heyetinin Arnavutluk ziyaretinden memnuniyet duyduklarını dile getiren Panariti, hükümetin 23 Haziran'daki seçimlerin huzurlu ve özgür bir ortamda gerçekleşmesini garanti edebileceğini belirtti. Heyetinin üç gün sürecek ziyaretinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Panariti, bu ziyaret süresince yapılacak incelemelerde, seçimler için ülkeye gönderilecek gözlemci sayısının da belirleneceğini ifade etti.
     Nicola Schmidt de geçen Aralık ayında Arnavutluk hükümetinin davetini aldıklarını ifade ederek, "Daveti zamanında almış olmamız bizim çalışmalarımızı da kolaylaştırdı" dedi. Arnavutluk hükümeti ile ODIHR arasındaki işbirliğinin mükemmel olduğunu söyleyen Schmidt, seçimler öncesinde taraflar arasında yaşanan tartışmaların da demokratik toplumlarda son derece normal olduğunu kaydetti.
     ODIHR heyeti, Dışişleri Bakanı Panariti ile yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Sali Berişa ile bir araya geldi.
     Görüşmenin ardından başbakanlıktan yapılan açıklamada, Başbakan Berişa'nın ODIHR heyetinden mümkün olan en yüksek sayıda gözlemci talebinde bulunduğu bildirildi.
     Başbakan Berişa, 23 Haziran'daki seçimlerde ilk defa kimlik kontrolünde elektronik sayım metodunun bazı pilot bölgelerde uygulanacağına da dikkati çekti.
     Arnavutluk'ta 2009 yılında yapılan son genel seçimleri, ODIHR tarafından görevlendirilen 332 gözlemci takip etmişti.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER