ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 01:32

Arnavutluk ile Sırbistan arasında gerginlik


Sırbistan'ın güneyindeki Preşeva kentinde eski devlet başkanı Slobodan Miloşeviç'in iktidarda bulunduğu 1990'lı yıllarda yerel güvenlik güçlerine direndikleri için öldürülen Arnavutlar anısına belediye binası önüne dikilen anıtın Sırp yetkililerce kaldırılması, Arnavutluk ile Sırbistan arasında gerginliğe neden oldu.

Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı tarafından önceki gün yapılan yazılı açıklamada Preşevo'daki gelişmelerin dikkatle izlendiği, anıtın Sırp yetkililer tarafından kaldırılmasının, Sırbistan'ın güneyinde yaşayan Arnavut azınlığa karşı Belgrad tarafından uygulanan gözden düşürme politikasının bir ifadesi olduğunun dile getirilmesinin ardından, Sırbistan Dışişleri Bakanlığı Arnavutluk'a nota verdi.

Sırbistan Dışişleri Bakanlığınca yapılan yazılı açıklamada, ''Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı'nın olayla ilgili yaptığı açıklamada kullandığı ifadeler, Sırbistan'ın güneyinde ve Arnavut nüfusun yaşadığı bölgenin istikrarsızlığa götürülmesine yol açabilir'' denildi.

Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı'nca kullanılan ifadelerin Sırbistan Dışişleri Bakakanı İvan Mrkiç'in bir süre önce Tiran'a yaptığı resmi ziyaret esnasında Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa'nın verdiği mesajlarının ''tam tersi'' olduğu savunulan açıklamada, ''Arnavutluk yetkilileri diğer ülkelerdeki Arnavut vatandaşların durumunu fazla merak etmesin. Her ülkenin anayasası azınlıkların temel haklarına sahip çıkar. Arnavutluk önce kendi sınırları içindeki azınlıkların haklarını korunmasına yönelik yasaları uygulasın'' ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Sırbistan'ın Arnavutluk'tan beklentisinin Avrupai değerleri kabul etmesi ve bu değerler çerçevesinde hareket etmesi olduğu kaydedildi.

Arnavutluk Başbakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı, dün yaptıkları açıklamalarla Preşevo'daki anıtın Sırp yetkililer tarafından kaldırılmasını sert bir şekilde kınamış, Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa da Sırbistan'ın güneyindeki Preşevo'da Arnavut askerler için dikilen anıtın Sırp yetkililerce kaldırılmasına ilişkin, ''Arnavutluk hükümeti, Sırbistan'la ilişkilerini yeniden gözden geçirecektir'' demişti.

"Preşevo Vadisi" olarak bilinen ve Arnavut nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sırbistan'ın güneyindeki bölgede, 1999-2001 arasında Sırbistan Silahlı Kuvvetleri ile silahlı Arnavut milliyetçiler arasında çatışmalar yaşanmıştı. Bölgedeki çatışmalar, uluslararası örgütlerin müdahalesi sonucu durdurulmuştu.

Arnavut yetkililer, çatışmalarda hayatını kaybedenler anısına belediye binası önüne 11 Ekim 2012 tarihinde anıt dikmişti. Anıta tepki gösteren Sırbistan yetkilileri, anıtın yerel yetkililer tarafından kaldırılmasını istemiş, aksi takdirde kendilerinin kaldıracağını açıklamıştı.

Eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in iktidarda bulunduğu 1990'lı yıllarda yerel güvenlik güçlerine direndikleri için öldürülen Arnavutlar anısına Preşevo Belediye önüne dikilen anıt, önceki gün Sırp jandarma birlikleri tarafından kaldırılmıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER