ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 10:27

Arnavutluk hükümetinde seçim değişikliği


Arnavutluk'ta 23 Haziran'da yapılacak genel seçimler öncesinde, ana muhalefetteki Sosyalist Parti'nin (SP) ortaklık teklifini kabul eden iktidar ortağı Entegre Sosyalist Hareketi Partisi hükümetten resmen çekildi.
     Entegre Sosyalist Hareketi Partisi Genel Başkanı İlir Meta, düzenlediği basın toplantısında, hükümet ortaklığından ayrıldıklarını açıkladı. Başbakan Sali Berişa'nın Demokratik Partisi (DP) ile dört yıldır koalisyon ortağı olduklarını hatırlatan Meta, bu dönemi olumlu olarak değerlendirdi.
     Parti olarak ülkede yeni bir denge oluşturulması gerektiği düşüncesinde olduklarını ifade eden Meta, "Bugünden itibaren muhalefette tek parti olacağız" dedi.
     Entegre Sosyalist Hareketi Partisi, mevcut hükümette, ekonomi, ticaret ve enerji, dışişleri ve sağlık olmak üzere üç bakanlıkla temsil ediliyordu. Partinin iktidardan çekilmesiyle üç bakan da görevinden ayrılmış oldu.
    
     -Bakanlıktan ayrılanların yerine yeni isimler-
    
     Entegre Sosyalist Hareketi Partisi'nin hükümetten çekildiği açıklamasının ardından, Başbakan Berişa da kabinede değişiklik yapılmasını Cumhurbaşkanı Buyar Nişani'ye teklif etti.
     Buna göre, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Ticaret ve Enerji Bakanı Edmond Hacinasto'nun yerine Mukerrem Tafai Başbakan Yardımcısı, Florian Mima ise Ekonomi, Ticaret ve Enerji Bakanı olarak önerildi.
     Dışişleri Bakanı Edmond Panariti'nin yerine Kültür, Turizm ve Spor Bakanı Aldo Bumci, Sağlık Bakanı Vangjel Tavo'nun yerine de Halim Kosova teklif edilirken, Bumci'den boşalan Kültür, Turizm ve Spor Bakanlığı görevine de Visar Jiti'nin ismi sunuldu.
     Söz konusu bakanlıklarda yapılan değişikliklere ilişkin kararnamenin, Cumhurbaşkanı Buyar Nişani tarafından imzalanıp gün içerisinde meclisin onayına sunulması bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER