ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Şubat 2014 Cumartesi 11:55

Arizona'daki tartışmalı ''dini özgürlükler'' yasasına onay


Arizona Meclisi, işletme sahiplerine eşcinsel müşterilerine hizmet vermemelerine imkan tanıyacağı belirtilen ''dini özgürlükler'' yasa tasarısını kabul etti.
Arizona Eyalet Meclisi'ndeki tartışmalı ''dini özgürlükler'' yasasının oylanmasında sonuç, 33'e 27 oy çokluğuyla yasanın kabulü doğrultusunda oldu.
Yasayı destekleyen Cumhuriyetçiler, yasanın ayrımcılıkla değil, dini özgürlüklerin korumasıyla ilgili olduğunu ileri sürüyor. Kabul edilen tasarıya tepki gösteren Demokrat partililer, tasarıyı ''eyaletin ayrımcılık yaptırımı'' olarak yorumlayarak bir utanç örneği olarak niteliyor.
Öte yandan, Phoenix Büyükşehir Ekonomik Konseyi, eyalet valisi Jan Brewer'e imzalaması için gönderilen tasarıyı veto etmesi için çağrıda bulundu.
Arizona'da Meclis Azınlık Lideri Demokrat Partili Chad Campbell, oylama sırasında, tasarının eşcinsellere karşı ayırımcılık içerdiğini ifade ederek,
"Bu tasarının sonucu, 'ayrımcılık dönemi'dir ve LGBT toplumunu incitecek" dedi.
Tasarı, eyalet senatosunda ise 17'ye 13 oy çokluğuyla geçerken, tasarıyı sunan Cumhuriyetçi Parti'den eyalet senatörü Steve Yarbrough, "Bu tasarı ayrımcılığa izin verilmesi konusunda değil. Tasarı, açıkça kendi inançları üzerinden yaşayan insanlara karşı ayrımcılığın önlenmesiyle ilgili. Biz burada insanların dini özgürlüklerini korumaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı.
Tasarıyla ilgili açıklamada bulunan Arizona Politika Merkezi (CAP) Başkanı Cathi Herrod ise ''Arizona Yasaması bugün net bir mesaj verdi: Eyaletimizde, herkes kendi inancına göre çalışma ve yaşama konusunda özgürdür'' dedi.
Benzer ''dini koruma'' yasası, Ohio, Mississippi, Idaho, Güney Dakota, Tennessee ve Oklahoma eyaletlerinde de gündeme gelirken, Arizona Meclisi LGBT toplumunun ve Demokratların karşı çıktığı tasarıyı onaylayan ilk yer oldu.


 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER