ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:33

Arıtma tesisi bakımda olan Uşak OSB'ye ceza kesildi

Arıtma tesisi bakımda olan Uşak OSBye ceza kesildi


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB)'ne toplam 140 bin lira ceza kesti. UOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım, arıtma tesislerini bakıma aldıklarından dolayı suyu temizlemeden Gediz Nehri'ne boşaltmak zorunda kaldıklarını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, UOSB’nin çevreyi kirlettiği hakkındaki haberleri ihbar kabul ederek, araştırması için Müsteşar Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar’ı Uşak’a gönderdi. Birpınar ve ekibi Uşak, Afyonkarahisar ve Denizli illerini kapsayan Gediz ve Menderes nehirleri havzalarında incelemelere başladı. Uşak’taki incelemeler için UOSB’ye giden ekip, arıtma tesisini yerinde gördü. İncelemeler sonucu değerlendirmelerde bulunan Müsteşar Yardımcısı Birpınar, şunları kaydetti: “Bu arıtma tesisinin bakıma alındığını, bu süreçte günlük 5 metreküp/saniye debinin deşarj edildiğini ve hiçbir arıtmadan geçmeden bu işin yapıldığını görmüş bulunuyoruz. Bahane veya sıkıntı olarak, 'Biz arıtma tesisimizi bakıma aldık. Dolayısıyla bu dönemde de bu tip işleri yapmak mecburiyetindeyiz.' diyorlar ama burada gördüğünüz gibi Gediz Nehri’nin kirletilmesi söz konusu. Biz bakanlık olarak kesinlikle çevreyi bir fantazi olarak görmüyoruz, havayı ve suyu korumak olarak görüyoruz. Sanayicimiz tabii ki üretim yapacak, insanlara iş verecek ama çevreyi de kesinlikle kirletmeyecek. Eylül ayında yaptığımız denetimlerde aldığımız numuneler kötü çıktı. Biz bu noktada buraya bir ceza yazmıştık, 40 bin lira civarında. Şu anda tekrar geldiğimizde sıkıntıların devam ettiğini görüyoruz. Arıtma tesisi tamamen çalışmaz durumda. Dolayısıyla tekrar numune almaya da gerek yok. Direkt deşarj, net biçimde görünüyor. UOSB’ye, kaçak deşarjdan dolayı 100 bin lira üzerinde bir para cezası yazacağız. Bu arkadaşlarımızın artık yeni yöntemler bulmasını istiyoruz. Bu tip tesislerin bakımları periyodik olarak yapılmalı. Bunun ardından balık ölümlerinin olduğu Menderes Nehri'ne denetlemeye gideceğiz. Orada da bir fabrikanın deşarjı sonucu 2 milyona yakın balığın öldüğünü tespit ettik.”

UOSB Başkanı Yıldırım ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın arıtma tesislerine bakım onarım izni vermemesinden dolayı bu üzücü olayın yaşandığını belirtti. Yıldırım, şunları söyledi: “Bugün gelen sayın müsteşar, bize bazı tavsiyelerde bulundu. Şu anda üzücü bir olay var, UOSB arıtma tesisinin bakım nedeniyle çalışmamaktır. Arıtma tesisinin 24 saat çalışması ve katı atıklarının kaldırılması konusunda projelerimiz vardı. Bu projeleri teker teker hayata geçirdik. Buradaki arıtma tesisleri, bölgede faaliyet gösteren sanayicilerin ortaklaşa yaptığı tesislerdir. Tesislerimiz 24 saat çalışıyordu. Bu cezaların ana nedeni, 2012 yılından bu yana bakıma alamamıştık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İl Müdürlüğü, arıtma tesislerimize bakım izni vermedi. Bakım yapılmadığı için tesislerin hepsi çakıldı ve çalışamaz hale geldi. Çevre İl Müdürlüğü yetkilileri buradan numuneler aldı ve sonuçta bu cezayı yedik. Biz de 15 gün içerisinde arıtma tesislerini faaliyete geçirip ceza yemekten kurtulacağız.”KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER