ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 12:50

Arısına güvenen bu yarışmaya katılsın


Türkiye'de süzme balda 10 bin tonluk üretimle birinci konumdaki Adana'da geleneksel hale getirilen bal yarışmasının 3.'sü düzenleniyor. Adana Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Otlu, ülkenin her yanında özenle bal üretenlere bal yarışmasına katılma çağrısında bulundu.

Otlu, yarışmanın 6 -10 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Adana Fuar Merkezi’ndeki Tarım Fuarı'nın 5. gününde, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce ortaklaşa yapılacağını bildirdi. Üreticilerin kovanlarını yurdun her köşesine götürüp çok güzel bal üretimlerine katkı sağladıklarını hatırlatan Otlu, "Dereceye giren bal üreticilerine çeşitli hediyeler verilecek. Bu kapsamda tüm hemşehrilerimizi yarışmamıza davet ediyorum. Katılımcılara saat 12.00’den itibaren müzik dinletisi eşliğinde özel hazırlanmış bal şerbeti de ikram edilecek.” dedi.

Otlu, Adana'nın süzme bal konusunda yaklaşık 10 bin tonluk üretimiyle Türkiye birincisi konumunda olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: "Adana arıcıları yurdun her tarafına giderek her çiçekten bal üretmekte. Adana’nın narenciye çiçeğinden üretilen 'portakal balı' kendine has kokusu ve aromasıyla çok beğenilen ve aranan özel bir bal. Bu bal da nisan ayı sonlarında piyasaya çıkıyor."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER