ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 15:09

Arınç: "Türkiye dünyada önemli bir aktör"


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'nin sadece bölgesinde değil, dünyada da önemli bir aktör olduğunu belirtti.
     Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlediği "3. Avrupa Medya Buluşması" konferansının açılışında konuşan Arınç, Atatürk'ün meclisin açılışını takiben kuruluşuna önem verdiği iki kuruluştan birinin Anadolu Ajansı, diğerinin de Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü olduğunu vurguladı. Arınç, Atatürk'ün, hem milli mücadelenin Türkiye'de ve dünyada tanınması ve bilinmesi hem de iyi bir enformasyon oluşturulması amacıyla bu iki kurumun temelini attığını anımsattı.
     Arınç, göreve geldiğinden beri bu iki kurumun daha güçlü olması ve dünya çapında ses getirmesi hedefi doğrultusunda çalıştıklarını belirterek, bu çerçevede Anadolu Ajansı'nın "100. yıl vizyonu" hazırladığını ifade etti.
     Bülent Arınç şöyle konuştu:
     "Anadolu Ajansı, 2020'yi hedefleyerek 100. yılda dünyadaki ilk beş ajanstan biri olma hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor. Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü de 100. yılında çok güçlü olmayı hedefliyor."
    
     -"Türkiye önemli aktör"-
    
     Arınç, Türkiye'nin bugün gelinen noktada sadece bölgesinde değil, dünyada da önemli bir aktör olduğunun altını çizerek, "Dünyada bir olay olmasın ki Türkiye onunla ilgili olmasın, böyle bir şey yok artık. Somali'yi konuşanlar Türkiye'den bahsedecek, Afrika'yı konuşanlar Türkiye'den bahsedecek" dedi.
     Türkiye'nin borçlarını ödeyip, IMF'ye borç verir duruma geldiğini vurgulayan Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Artık kendi içine hapsolmuş, dış dünya ile temasını kesmiş, sıkıştığı zaman da Avrupa'dan 1 milyon dolar kredi bulabilmek için kapı kapı dolaşan bir Türkiye yok. IMF'ye bütün borçlarını ödemiş, şimdi de IMF'ye 5 milyar dolar borç vermek için anlaşma imzalamış bir Türkiye var."
     "Eskiden başı öne eğilmiş, ne söylenirse kafasını sallayan bir Türkiye yok artık" diyen Arınç, ticaretin en büyük dostluk aracı olduğuna, ekonomisi güçlü Türkiye'nin masaya daha güçlü oturduğuna dikkati çekti.
     Arınç, Türkiye'nin arabuluculuğundan yararlanmak ve siyasal gücünü kullanmak isteyen çok sayıda ülke olduğuna da dikkati çekti.
     Türkiye'nin 2009-2011 yıllarında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyelik dönemini hatırlatan Arınç, Türkiye'nin 2015-2016 dönemi için yeniden aday olacağını açıkladı. Özellikle Afrika ülkelerinden önemli destek geldiğini ifade eden Arınç, "Şimdiden adaylığımızı teyit eden ülke sayısı 100'ü geçti" diye konuştu.
     Arınç, Türkiye'nin en büyük başarısının dünyada mazlum ülkelerin sesi olmak, hak ve adalet namına etkinliğini göstermek olduğunun altını çizerek, İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırı ve sonrasında yaşanan süreci anımsattı.
     Paris'e gelişinin ardından UNESCO'da gösterimi yapılan "Batıya doğru akan nehir" belgeseli hakkında da bilgi veren Arınç, büyük emeklerle hazırlanan belgeselin Medeniyetler İttifakı'na katkısı olduğunu söyledi.
     Almanya ziyareti sırasında Türk vatandaşlarından pasaport harçları ve dövizli askerlik bedellerinin yüksek olduğuna dair şikayetler geldiğini de anlatan Arınç, konunun bakanlar kurulunda ele alındığını ve çözüm için adım atıldığını bildirdi.
     Arınç ayrıca, yurt dışında özellikle Fransa'da yaşan Türk vatandaşlarından kamuoyu oluşturulmasını isteyerek, "Mutlaka Fransız vatandaşı olmalısınız. Olanlarınız da siyasi faaliyetlere, istediğiniz partilerden mutlaka katılmalı" diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER