ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mart 2013 Pazartesi 19:58

Arınç: "PKK'nın çekilmesi için yasa çıkarılmayacak"

Arınç: "PKKnın çekilmesi için yasa çıkarılmayacak"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.


Bakanlar Kurulu'ndan sonra Bülent Arınç gündeme ilişkin sorulara cevap verdi.

Arınç'ın konuşmasından satırbaşları;

PKK NASIL ÇEKİLECEK?

Çzüm sürecinin mutabbabı Hükümet'tir Meclis değil. Dolayısıyla Meslis yasa çıkrmayacak. süreç Hükümet'in streatejileriyle ilerleyecek. Çekilme sürecinde bir düzen içerisinde gerçekleşecektir. 99'da yapılanların tekrarlanmamasını söylemiştir. Bundan sonrası silahların susması ve yurtdışına çıkmaktır. Nasıl gerçekleşeceğini bana sormayın. Bu sürece nasıl gelindiğini dikkatli bir şekilde yaptık bundan sonra da öyle olacak.

İSRAIL'İN ÖZRÜ HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Cuma günkü gelişme çok önemli bir gelişmedir. Kararlılığımızın inançlılığımızın bir ödülüdür. Aradan 72 saat geçti ana muhalefet liderinden bir açıklama duymadık. Bu sevinci söyleyemeyip paylaşamayıp altında birşeyler aramasını garipsiyorum. Bu bir başarıdır. Bunda Başbakanımız hükümetimizin büyük katkısı vardır. Evet özür dilenmiştir. Bu haksız fiilin sahibi biziz. Ölmeye yaralanmaya askerlerimiz yol açmıştır, özür dileriz denmiştir. Tazminat konusu da süratle yerine getirilecektir. Üçüncüsü de Gazze'ye ambargonun kalkmasıdır. Bu da sonuna kadar takip edilecektir.

AKİL ADAMLAR KOMİSYONUNDA YER ALACAK İSİMLER ÜZERINE BİR DEĞERLENDİRME YAPILDI MI?

Üzerinde hiçbir görüşmemiz olmadı. Bülent Arınç olarak gazetede adı geçenleri magazinleştirmek olarak görüyorum. İşe başka açıdan baktıkları görülüyor. Bu konu her kesimden isim alınacaktır. Türkiye'nin 7 bölgesine hitap eden akil adamlar topluluğu olacaktır. Kılıçdaroğlu Meclis'te kurulmasını istiyor. Bu da içtüzüğü bilmediğini gösteriyor. Şu anda bu mümkün değil. Meclis'i bu konuya dahil etmenin sakıncaları da olabilir.

ÖZÜR iLE İLGİLİ İSRAIL'İN TÜRKİYE İLE ANLAŞMALARI OLDUĞU SÖYLENİYOR?

Spekülasyonlara kulak verilmez elinin tersiyle itilir. Veya gülünür. Taleplerimizin haricinde hiçbir şey olmadı ve 1 santim geriye gidilmedi. Türkiye'ye karşı açıkça özür dilendi. Bunun arkasında hiçbir spekülasyon yoktur.

AK PARTİ VE ADALET BAKANLIĞI'NA SALDIRI

Bu olayla ilgili soruşturma devam etmektedir. Failler belli. Bununla ilgili baskınlar gözaltılar oluyor. Örgüt bu olayın sahibi olduğunu kabul etti. Başbakanımız da bu işte Ergenekon'la bağlantılı olabilir dedi. Bunu da soruşturma sonrasında göreceğiz. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER