ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 07:43

Arınç: "İslamofobi olgusuyla yüzyüze kaldık"


"Kültürler Arası Köprüler-Batı'ya Doğru Akan Nehir" konferansı ve belgesel gösterimi programı, Fransa’nın başkenti Paris’te UNESCO Genel Merkezi’nde düzenlendi.

Toplantıya katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, belgeselin gösteriminin UNESCO'da yapılamısın kendilerini fazlasıyla memnun ettiğini ifade etti. Arınç, belgeselin doğu ve batı medeniyetleri arasındaki tarihi derin etkileşimini ortaya koyarak amaca hizmet ettiğini belirtti.

Bülent Arınç, küreselleşen dünyada bütün uygarlıkların ortak değerleri üzerinde yükselen evrensel bir medeniyet konseptine doğru gidildiğini belirterek, soğuk savaş sonrası ortaya atılan medeniyetler çatışması tezinin ne kadar sakıncalı ve ayrıştırıcı etkiler yaptığını vurguladı. Arınç, özellikle 11 Eylül sonrası İslam korkusu ve nefreti şeklinde ortaya çıkan İslamofobi ile yüz yüze kalındığının da altını çizdi.

2005'te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin İspanya Başbakanı Rodriguez Zapatero tarafından kurulan medeniyetler ittifakı girişimine de vurgu yapan Bülent Arınç, ittifakın son yıllarda Müslüman ülkelerle batılı toplumlar arasında görülen endişe ve şüpheleri giderdiğini ifade etti. Ayrıca Arınç, bu durumun önyargıların silinmesine katkı sağladığına da vurgu yaptı.

Bülent Arınç, ‘’Başlatıldığı günden bu yana artan bir görünüm kazanan girişim bugün kültürler ve dinlerarası diyalog bağlamında önde gelen proje konumuna ulaşmıştır. Bu belgeselin özellikle doğu kültürünü ve özelde islam medeniyetini ağırlıklı olarak anlatmasının günümüzde İslamofobi olarak ortaya çıkan önyargıların ve dezenformasyonun giderileceğine yürekten inanıyorum’’ diye konuştu.

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilere de değinen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ‘’Türkiye ile İsrail arasında ilişkiler bozulmuş olabilir. Zaman zaman gerginliklere yol açan olaylar cereyan etmiş olabilir. Ama kesinlikle herkes emin olmali ki bu Türkiye ile İsrail arasında hükümetler arası ilişkilerin iyiliği veya kötülüğü ile ilgilidir. Yoksa Müslümanlarla Yahudiler arasında, Türklerle Museviler arasında bir husumeti, bir kavgayı kesinlikle ortaya koymaz. Yahudiliğinden, Museviliğinden dolayı kesinlikle ötekileştirmek, reddetmek ve inkar etmek bizim politikalarımız arasında mevcut değildir’’ ifadelerini kullandı.

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin 3 yıl önce yaşanan İsrail’in Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda saldırı düzenlemesi nedeniyle asgeriye indirildiğini hatırlatan Arınç, geçen ay İsrail hükümetinin Türkiye’nin taleplerini kabul ederek özür dilediğini hatırlattı. Bunun çok olumlu ve sevindirici bir durum olduğunu vurgulayan Arınç, bunun olması gereken bir davranış olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ‘’Türkiye, geçmişte yaşanan olumsuzlukların üzerini kapatarak, Müslümanlar, Yahudiler, Hristiyanlar açısından kendi özgürlüklerini koruyarak, farklılıkları zenginlikler olarak kabul eden ve birlikte yaşamanın en güzel örneğini verecek bir noktada bulunuyor" dedi.

Yurt Dışında Yaşayan Fransızlardan Sorumlu Bakan Yamina Benguigui ise konferansta güven, din ve insanlık için önemli konuşmalar yapıldığını belirtti. Belgeselin gösterdiği en önemli olgunun insanlığın temellerinin birlikte atıldığı olduğunu belirten Benguigui, insanlığın akan nehrinin bazen durduğunu, önüne engeller çıkarıldığını ifade etti. Fransız bakan, ‘’Bence geleceğe gitmenin yollarını bulmalıyız. Bugün Türkiye ile birlikte bunun nasıl olacağını sorgulamaya başladık. El ele vererek insanlığın ilerleyebilmesi için gerekli olan bu güveni sağlamalıyız’’ diye konuştu.

Programa Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Fransız Bakan’ın yanı sıra, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, UNESCO Daimi Temsilcisi Gürcan Balık, Fas Kralı Danışmanı ve Anna Lindh Avrupa-Akdeniz Kültürler Arası Diyalog Örgütü'nün Başkanı Andre Azoulay, UNESCO Onursal Elçisi Samuel Pisar, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ve Medeniyet Araştırmaları Merkezi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa katıldı.

Bu arada Arınç'ın konuşmasının ardından protesto gösterisi düzenlemek isteyen bir grup, güvenlik görevlileri tarafından salon dışına çıkarıldı. Ellerinde Türkiye Gençlik Birliği flamaları bulunan grup çıkarıldıkları bina dışında da sloganlar atarak bir süre eylemlerini sürdürdüler.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER