ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 18:46

Arınç: "Alaturka bir sistem olmaz"


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, başkanlık tartışmaları ile ilgili olarak, “Alaturka bir sistem olmaz. Dünyada işleyen bir ülke daha iyi nasıl yönetilir sorusuna cevap veren bir sistem olarak takdim etmek gerekiyor. Arkadaşlarımız öyle takdim ediyor, biz de onlara güveniyoruz. Ama bunun karşılığını verecek olan diğer siyasi partilerdir. Onlar da anayasayı biliyor, konuya ilgi duyuyorlarsa mahsurlu ve makul gördükleri yerleri ortaya koymalılar.” dedi. Arınç, muhalefetten gelecek her öneriye açık olduklarını da dile getirdi.

Gazeteci-yazar Taha Akyol’un CNN Türk'te sunduğu Eğrisi Doğrusu adlı programa konuk olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, başkanlık sistemi konusundaki düşüncelerini aktardı. “Bunu bana sordular, tercihimin parlamenter sistemden yana olduğunu beyan ettim. ‘Bunun arızalırını gideririz. Parlamenter sistem bizim yapımıza, yönetimimize uygun’ yorumunu yaptım. Sonra bu Uyum Komisyonu’nun önüne gelecekti." diyen Arınç, şöyle devam etti:

"İlk etapta şunu ele aldık, ‘bu başkanlık sistemini Türkiye’de kimse bilmiyor; Kemal Kılıçdaroğlu da bilmiyor ki ‘parlamentosuz yönetim talep etmiyoruz’ diyor. Sanki ABD ve Fransa’da parlamento yok gibi. Başkanlık sistemi parlamentonun kenara atıldığı diktatörlük değil; demokratik rejim içinde bir yönetim biçimidir. Tayyip Bey tartışılmasını talep etti. Uyum Komisyonu’na bu anlamda sunulacak teklif de iyi niyetli. Ben karşı olduğumu ifade ettim. Ama karşı olduğum bir şey daha var o da ‘Başkanlık hiç tartışılmasın’ anlayışı. Sanki dokunanın eli yanacak gibi bir konu. Bu konu bir tartışılsın, her kesim bunun ne olduğunu bilsin.”

Arınç, Anayasa Komisyonu’nda bulunan 4 partiden 3’ünün karşı olması durumunda başkanlık sistemi ile ilgili önerilerini geri çekeceklerini belirtti. Araya giren Akyol’un, “Ama 3 parti de karşı çıktı.” demesi üzerine, “Daha neticeye bağlamadılar. Başkanlığa karşılar ama diğer konulardan yüzde 20’si bile görüşülmedi. ‘Buna yahut şuna karşıyız’ diye not getirmediler önümüze. ‘Başkanlık sistemi kalsın diğerlerini ele alalım’ diyorlar, ama daha onlara da giremediler. Şu an karara vardılar ise 4 partinin 3’ü de başkanlık ya da yarı başkanlık sistemine karşı olduklarını beyan ediyorsa bu öneri geri çekilir.” ifadelerini kullandı.

Taha Akyol’un, “Denge ve denetim organlarını çıkararak tüm yetkileri başkana vermek olur mu?” sorusunu Arınç, “Alaturka bir sistem olmaz, alaturka bir sistem olmaz. Dünyada işleyen bir ülke daha iyi nasıl yönetilir sorusuna cevap veren bir sistem olarak takdim etmek gerekiyor. Arkadaşlarımız öyle takdim ediyor, biz de onlara güveniyoruz. Ama bunun karşılığını verecek olan diğer siyasi partilerdir. Onlar da anayasayı biliyor, konuya ilgi duyuyorlarsa mahsurlu ve makul gördükleri yerleri ortaya koymalılar. Biz burada önerilere açığız. Anayasa Komisyonu’nda dayatma yok. Ama daha esasa giremediler. Günlük olaylarla 5-6 saat vakit geçiriyorlar.” diye cevapladı.

Arınç, Anayasa Komisyonu’nun dağılması halinde ilk olarak CHP’ye, ardından MHP’ye son olarak BDP’ye gideceklerini de söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER