ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 15:17

Arılara ilkbahar bakımı başladı

Arılara ilkbahar bakımı başladı


Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde arıcılık yapan üreticiler arılarının yazlık bakımı başladı. İlçe çiftçilerinden Bülent Sönmez, ilkbahar aylarının girmesi ile birlikte arıların bakımına başlanıldığını söyledi.

    Geçen yıl havaların soğumaya başlamasıyla birlikte arıların kış düzenine alındığını belirten Sönmez, “İlkbahar ayı nedeniyle muayene ve kontrolleri yapılıyor. Bunda da amacımız arıların kışı nasıl geçirdiklerini, kovanda mevcut gıda miktarını, ana arının var olup olmadığını, var ise yumurtlama durumu, işçi arı miktarını, kovanda küflü petek olup olmadığı, kovanlarda hastalık ve zararlıların bulunup bulunmadığını kontrol etmek için kovanı açıp muayene ediyoruz. Bu muayenede arılarda oluşabilecek Amerikan yavru çürüğü, lösemi hastalığı, peteklerde küf ve varova mücadelesine karşı bakımını yapıyoruz." dedi.

    Kendisinin Yozgat Arıcılık Birliği üyesi olduğunu ifade eden Sönmez, "Geçen yıl arı işine 25 kovanla başlamıştım. Bu yıl ise 50 kovanla başlamayı planlıyorum. Geçtiğimiz yıl arılardan 650 kilogram bal aldık. Bu yıl ise hedefimiz bin200 kilogramın üzerine çıkmaktır." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER