ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 16:35

Arık Hayrı geleneği yaşatılıyor

Arık Hayrı geleneği yaşatılıyor


 Denizli’de 500 yıldır devam eden Arık Hayrı geleneği yaşatılıyor. Servergazi Kültür Derneği’nin Servergazi Türbesi altındaki mesirelik alanda düzenlediği hayır yemeğine Belediye Başkanı Osman Zolan, Dernek Başkanı Yakup Kocalar ve binlerce kişi katıldı.

Hayır yemeğinde birçok aile, Başkan Zolan’a çeşitli ikramlarda bulunup fotoğraf çektirdi. Dernek Başkanı Kocalar ise Arık Hayrı hakkında bilgi verdi. Kutlu Doğum ve Servergazi’yi anma kapsamında düzenlendiğini belirterek, “Burada 500 yıl öncesine dayanan kültürümüzü yaşatıyoruz. Her yıl mayıs ayının ilk haftası hayır verilir.” dedi. Zolan da, “Servergazi büyüğümüzün manevi huzurunda 500 yıllık bir gelenek sürdürülüyor. Arık Hayrı'nda sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyuz. Emeği geçenlerden, dua edenlerden Allah razı olsun. Bu geleneklerimizi yaşatmak adına hep birlikte yürümeye devam edeceğiz. Bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkmazsak, biz olmaktan çıkarız. Atalarımızdan gelen değerlerimize ilelebet sahip çıkmaya devam edeceğiz. Yaşlımıza, çocuğumuza, engellimize ve hastamıza sahip çıkarak daha ileri yürüyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Başkan Zolan, geçmişte Servergazi Belediye başkanlığı yapan Nihat Yeniyol, Yeşilköyspor Başkanı Özkan Arslan ve üç dönem mahalle muhtarlığı yapan Hasan Hüseyin Kalar’a plaket verdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER