ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 12:03

Arıcılar yeni sezona başladı


Doğu Anadolu Bölgesi'nde baharın kendisini erken hissettirmesi nedeniyle Ağrı'da arı yetiştiricileri yeni sezona "vira bismillah" dedi.
Taşlıçay ilçesinde arıcılık yapan birçok kişi, erken gelen bahar ile kışlatmaya yatırdıkları arılarını çıkararak ovaların yolunu tuttu.
İlçede 36 yıldır arı yetiştiriciliği yapan Ahmet Yıldırım (60), erken gelen bahar nedeniyle arıları kışlatma dönemini bitirerek, artık dışarıya çıkarılmaları gerektiğini söyledi.
Ağrı'nın 2 bin 500 rakımlı yaylalarında arı yetiştiriciliği yapan Yıldırım, "Bu yıl kar yağışı ve soğuk diğer yıllara göre daha az oldu. Durum böyle olunca havalar da erken ısındı. Havaların erken ısınması kışlatma dediğimiz arıların kış uykusu döneminin bitmesine neden oldu. Kışlatmadan uyanan arılar hareketlenip dışarı çıkmak isteyince sezonu erken başlatmak zorunda kaldık" dedi.
Kışlatma döneminden çıkarılan arıları kovanlarla kamyona doldurup sıcak bir ovaya götüreceğini söyleyen Yıldırım, "Bu dönemden sonra iki aya kadar arıların bahar bakımları yapılacak, kraliçesi ölen kovanlara kraliçe arı koyulacak. Tüm bu işlemler sona erdiğinde arılar yüksek kesimli yaylalara taşınıp sonbahara kadar bu yaylalarda kalacak" diye konuştu.
Yıldırım, bu sezonda kışlatma döneminden çıkartılan arılarda pek kayıp yaşanmadığını sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER