ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 12:05

Arıcılar bal fiyatını belirledi


 Bal hasadında sona yaklaşılmasıyla çiçek balının toptan fiyatı arıcılar tarafından belirlendi.
Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Necati Aydın, petekli balın 8 lira 50 kuruştan, süzme balın ise 10 lira 50 kuruştan satılacağını bildirdi.
Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mayıs ayından itibaren çeşitli yaylalara giden gezginci arıcıların büyük bölümünün bal hasadını gerçekleştirdiğini söyledi.
Fiyatların çeşitli nedenlerden dolayı erken belirlenmemesi üzerine arıcıların ballarını bir süre ellerinde bekletmek zorunda kaldığını ifade eden Aydın, "Kısa bir süre önce aldığımız kararla çiçek balının toptan kilogram fiyatı da belirlenmiş oldu" dedi.
Bal üretiminde dünyada ikinci sırada yer alan Türkiye'de fiyatın bütün arıcıların ortak kararıyla belirlendiğini vurgulayan Aydın, şöyle konuştu:
"Bu sezon Türkiye genelinde 90 ile 95 bin ton arasında bal rekoltesinin gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Mayıs ayından itibaren başlayan bal sezonunun ardından arıcılarımız hasatlarını tamamlayıp fiyat için bir araya geldi. Kısa bir süre önce petekli ve süzme balın toptan kilo fiyatı belirlendi. Buna göre petekli bal 8 lira 50 kuruştan, süzme bal ise 10 lira 50 kuruştan satılacak. Geçen seneye oranla fiyatlarda çok az miktarda bir artış söz konusu. Geçen sene petekli bal 8 liradan, süzme bal ise 9 liradan satışa sunulmuştu. Bu yıl petekli balda 50 kuruş, süzme balda ise 1,5 lira civarında bir artış söz konusu. Arıcılar olarak fiyat kararını alırken vatandaşlarımızı da düşündük. Vatandaşlarımız bu yıl da ucuz bal tüketsin istedik. Bu fiyatların serbest piyasaya da çok farklı yansıyacağını düşünmüyoruz."
- "Kapıdan satılan ballara itibar etmeyin"
Vatandaşlara kapıdan satılan ballara itibar etmemeleri konusunda uyarılarda bulunan Aydın, şunları kaydetti:
"Vatandaşlarımız her şeyden önce gerçek balı iyi analiz etmeli. Süzme ballar mutlaka kristalize olur. Kristalize olmuş balı kimse 'bu şeker balı' diye kaldırıp atmasın. Bu ballar en kaliteli ballar arasındadır. Yine vatandaşlarımız marketlerden markalı bal satın almayı tercih etsin. Aynı şekilde her ilde arıcılar birliği var. Gidip oralardan bal alsınlar. Kapıdan satışı yapılan, yol ve cami kapılarından satılan ballara ise itibar etmesinler. Bu ürünler genelde bal adı altında satılan ticari glikozlardır. Vatandaşlarımız bu konulara dikkat etsin."
Aydın, arıcıların ballarını satmada bir sorun yaşamadığını, bütün arıcıların ellerindeki balı satacak firma bulduğunu sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER