ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 15:26

Arıcı: Turistler, köy turlarıyla Toroslardaki insanların hayatını tanıyor

Arıcı: Turistler, köy turlarıyla Toroslardaki insanların hayatını tanıyor


Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, Antalya'nın Gündoğmuş, İbradı, Akseki, Korkuteli, Elmalı ve Demre (Kale) ilçelerinde alternatif turizmin yaygınlaştırılması için Toroslara yeni turizm tesisleri kazandırılması gerektiğini söyledi.

Antalya bölgesinde yılın yarısının deniz, kum ve güneş turizmi kapsamında aktif bir şekilde değerlendirilebildiğini aktaran Arıcı, geriye kalan 6 ayın kongre, sağlık, spor, golf, eko, arkeoloji, kültür, tarih, köy, kırsal alan ve botanik turizmi ile desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Köy turlarını anlamlı bulduklarını belirten Arıcı, turistlerin köy ziyaretiyle, Anadolu insanının ev, giyim, inanç ve müziği hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Abdurrahman Arıcı, "Antalya'da turizmi 12 aya yaymak için alternatif turizme özel önem vermeliyiz. Deniz, kum ve güneş turizmi dışında Antalya'ya gelen turistleri Torosların doğal güzelliğiyle buluşturmak zorundayız. Antalyamızın çok güçlü turizm potansiyeli var. Akseki, Gündoğmuş, İbradı, Korkuteli, Demre, Elmalı ve Manavgat'ın yüksek kesim köylerinde kırsal ve köy turizminin yaygınlaşmasına özel önem veriyoruz. Turizm yatırımlarını destekliyoruz." diye konuştu.

Antalya'nın Türk turizminin lokomotifi olduğunu vurgulayan Abdurrahman Arıcı, Türkiye'ye gelen 32 milyon turistin 11 milyonunun Antalya'da konakladığını kaydetti. Arıcı, sözlerini şöyle tamamladı : "Yılın 12 ayı turizm yapmak için de golf, kongre merkezi, spor ve sağlık turizmini yaygınlaştırmak zorundayız. Antalya’da veya başka bir ilimizde hizmet kalitemizi ne kadar yükseltebilirsek daha fazla turist gelir. En büyük tanıtım insan memnuniyeti. 2023 yılı hedefimiz ise ülkemizin dünya turizminde ilk 5 ülke arasında yer almasıdır. 10 yıl sonra ülkemize gelen turist sayısının 50 milyon, turizm gelirlerinin de 50 milyar dolar olması için çalışıyoruz."


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER