ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 21:16

Arap gazetecilerden TİKA'ya ziyaret


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, bir çok ülkenin yardımları sömürü aracı olarak kullandığına işaret ederek, "Yardım, yardım edilen halkın doğal kaynaklarına göz dikilmeden yapılmalıdır. Çıkar hesabıyla yapılan yardım değil, sömürüdür" dedi.

Anadolu Ajansı (AA) Arapça Yayınlar Genel Koordinatörü Turan Kışlakçı ve AA Kahire Bölge Müdürü Tevfik Ganem'in eşlik ettiği Arap gazetecilerden oluşan heyet, TİKA Başkanı Serdar Çam'ı ziyaret etti. TİKA hakkında ziyaretçilere bilgi veren Çam, 21 yıldır dost ve kardeş ülkelere "hesapsız ve çıkarsız" yardım yaptıklarını söyledi.
    
"Patronumuz Recep Tayyip Erdoğan'dır"
    

Son iki yılda Arap Baharı yaşanan ülkelerle ilişkilerde artış yaşandığını belirten Çam, projelerinin artarak devam ettiğini aktardı. 2012 yılında bin 632 proje gerçekleştirdiklerini kaydeden Çam, "Günde 5-10 projeyi ya başlatıyoruz ya da bitiriyoruz. 5 kıtada nerede yardıma ihtiyaç varsa biz oradayız" diye konuştu.

TİKA'nın en büyük projelerinden birinin Gazze'de yaptıkları 200 yatak kapasiteli hastane olduğunu belirten Çam, Filistin'de değişik bölgelerde hastane yapmaya devam ettiklerini söyledi.

Çam, heyette bulunan bir gazetecinin "Kurumunuzun kaynağı nereden geliyor- Bu kurumun patronu kim-" sorusuna, "Patronumuz Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bizzat bütün faaliyetlerimize destek veriyor" diye cevap verdi.
    
"Çıkar hesabıyla yapılan yardım değil, sömürüdür"
    
Pek çok ülkenin dış yardımları azaltırken Türkiye'nin dış yardımları artırdığına dikkati çeken Çam, Türkiye'nin yardım alan ülke konumundan yardım veren ülke konumuna yükseldiğini vurguladı. Çam, "Dış yardımlarımızı yüzde 80 oranında artırarak rekor kırdık. Geçen sene yaklaşık 2,5 milyar dolar yardım yaptık" dedi.

Bir çok ülkenin yardımları sömürü aracı olarak kullandığına işaret eden Çam, şöyle devam etti:

"Yardım, yardım edilen halkın doğal kaynaklarına göz dikilmeden yapılmalıdır. Çıkar hesabıyla yapılan yardım değil, sömürüdür. 'Ben size yol yapayım ama petrolünü ben işleteyim' anlayışı ile yardım olmaz. Eğer biz hesap yapsaydık Somali'ye değil, daha zengin ülkelere yardım yapardık."
    
"Zekat alanları zekat veren haline getirmeye çalışıyoruz"
    
TİKA'nın kuruluş düşüncesinin vakıf medeniyetine dayandığını ifade eden Çam, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yardım adı altında herhangi bir dini, ekonomik, sosyal ve siyasal çıkar beklemek ahlaksızlıktır. Adaletin tesisi hepimizin sorumluluğundadır. Bizim medeniyetimiz de güçlü olmak sömürmek anlamına gelmez. Böyle bir şey yoktur. Türkiye'nin diğer devletlerden daha başarılı olmasının nedeni de budur. Biz zekat alan insanları zekat veren haline getirmeye çalışıyoruz. Gittiğimiz ülkelerin kendi ayakları üstünde durabilmesi ve başka ülkeler tarafından sömürülmemesi amacımızdır. Yardımlarda kesinlikle etnik, dini veya başka yardım yapmıyoruz. Bizim kriterimiz, krizin en yoğun olduğu yerlere yardım yapmaktır. Samimiyetin de çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Cam gibi şeffaf olmalısınız yoksa inandırıcılık olmaz."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER