ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 19:27

Arap dünyasında "Yeni Türkiye" fırtınası


 Anadolu Ajansı (AA) ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün (BYEGM) organizasyonuyla Ankara ve İstanbul'da temaslarda bulunan Arap medyasının önde gelen isimleri, Türkiye izlenimlerini okurlarıyla paylaşmaya devam ediyor.
     Arap medyasının en önemli gazete, dergi ve televizyonlarının temsilcilerinden oluşan heyet üyeleri, Türkiye'de siyaset çevreleri, düşünce kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve Türk basınının önde gelen aktörleriyle yaptıkları yoğun temasların ardından, "Yeni Türkiye"ye ilişkin gözlemlerini okurlarına aktarıyor.
     Ankara ve İstanbul'a bir haftalık ziyarette bulunan, Arap dünyasının en itibarlı gazetelerinden El-Hayat, Şarku'l Evsat, Ahbar El-Yevm, El-İttihad, Eş-Şark, Eş-Şuruk ve El-Ahram'ın genel yayın yönetmenleri ve yazarları, "Yeni Türkiye", "Türkiye'de Sessiz Devrim" ve "Türkiye Notları" gibi başlıkların öne çıktığı makale ve izlenim yazılarında, Türkiye'nin uluslararası ilişkilerde artan ağırlığı ve özellikle siyasi, kültürel ve toplumsal düzeyde gelişen Türk-Arap ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulunuyor.
     Konuk gazeteciler, AA'nın Arapça yayınlarının da Türkiye'nin bölgeye yönelik dış politikası açısından stratejik önem taşıdığını belirtirken, bir yılını geride bırakan AA Arapça yayınlarının, Arap medyası ve kamuoyunda büyük yankı bulduğunu vurguluyor.
    
     -"AA, neredeyse bir mucizeyi gerçekleştiriyor"-
    
     Ürdün'de yayımlanan Düstur gazetesinin yazarı Hilmi el-Esmer, Türkiye'deki temaslarına ilişkin "Sessiz Devrim" başlığı altında kalem aldığı dizi yazısında, AA'nın 100. yıl vizyonu çerçevesinde hayata geçirdiği başlıca projelerinden Arapça Yayınlar'a ilişkin gözlemlerine yer verdi.
     AA'yı ziyaretleri sırasında Arap gazeteciler heyetindeki herkese son derece hoş, kırmızı bir buket gül takdim edildiğini belirten Esmer, "AA, Türkiye'de gezdiğimiz birçok kurum arasında böylesine estetik bir jesti düşünen tek kurumdu" ifadesini kullandı.
     Ziyareti sırasında AA'da tanık olduklarından çok etkilendiğini belirten Esmer şöyle devam etti:
     "Dünyanın ilk 5 ajansından biri olmayı hedefleyen AA'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün zekası, bize yeni ufuklar açtı ve söz konusu hedeflerini gerçekleştirebilecekleri duygusu verdi. Genç, dinamik ve enerjik yapısı, açık görüşlülüğü ve kıvrak zekası ile öne çıkan Öztürk, kısa zamanda neredeyse bir mucizeyi gerçekleştiren bir kuruma başkanlık ediyor. Bu başarı, ajansın uluslararası arenada da adını rekor sayılabilecek kısa bir sürede duyuracağını gösteriyor."
    
     -"AA Arapça Yayınlar iletişim köprüsü olacak"-
    
     Temasları sırasında kendilerine refakat eden AA Arapça Yayınlar Genel Koordinatörü Turan Kışlakçı'dan da "kalbimizi kazandı" ifadesiyle söz eden Esmer şu ifadelere yer verdi:
     "Akıcı bir şekilde Arapça konuşan, işine oldukça hakim, doyumsuz bir okuyucu olan Kışlakçı, bölgeyi iyi tanıyor ve dahası 'Arap Baharı' adında bir kitabı var. Koordinatörlüğünü yaptığı Arapça Yayınlar kısa zamanda büyük bir başarıya imza attı. AA Arapça Yayınları'nın yumuşak bir güç olma, Türkler ile Araplar arasında bir iletişim köprüsü kurma anlamında, Arap dünyasında önemli bir yeri olacak."
    
     -"Biz Türkiye'ye, Türkiye de bize döndü"-
    
     Türkiye'de son yıllarda toplumsal düzeyde yaşanan değişime de işaret eden Esmer, bu çerçevede kadının toplumsal statüsü ve hakları konusunda önemli mesafeler alındığını söyledi. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti), Batılılaşma savunucularını kışkırtmadan, zeki bir üslupla kadın ve aile konusunda kişisel özgürlüklerle ters düşmeyecek şekilde bir dizi sessiz ve başarılı adım attığını belirten esmer, "Kadınların kıyafet seçimlerine, alışkanlıklarına, yaşam tarzlarına herhangi bir şekilde müdahale edilmedi ve seçimlerinde özgür bırakıldı. Bununla birlikte halkın değerlerine uyulması da teşvik edildi" ifadesini kullandı.
     Yazar Esmer, Türkiye'deki "Sessiz Devrim"i ele aldığı dizi yazıları nedeniyle bazı arkadaşlarının, Türkiye'ye neden bu kadar fazla önem verdiği sorusunu yönelttiğini hatırlatarak şunları kaydetti:
     "Şunu söyleyebilirim: Türkiye'nin sessiz devrimindeki başarısının bir ibadet olduğunu düşünüyorum. Türkiye yeni uyanışını tamamlarsa, ışığı tüm vatanımıza ulaşacak ve bizler için de büyük bir hayır getirecektir. Biz Türkiye'ye, Türkiye de bize dönmüş oldu. Uzun süredir bizden uzak kalan Türkiye, Arapları köle-efendi ilişkisi dışında bir denklemde görmek istemeyen Batı yerine bu coğrafyaya, bize döndü."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER