ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 16:08

Arap Birliği toplantısında 'Suriye' ayrılığı


 Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında Suriye'nin Arap Birliği üyeliğinin askıya alınması konusu katılımcılar arasında görüş ayrılığına sebep oldu.
    
AA muhabirine konuşan diplomatik kaynaklar, Arap ülkeleri arasında, Arap Birliği üyeliğinin Suriye'deki Esed rejimi yerine Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu'na (SMDK) verilmesi konusunda görüş ayrılığı olduğunu dile getirdi.
    
Kaynaklar, Katar ve Suudi Arabistan'nın SMDK'nın üyeliğini desteklerken, Irak ile Cezayir'in buna karşı çıkmasının, Arap Birliği yönetimini, konuyu toplantı gündemine almaya sevk ettiğini ifade etti.
    
Öte yandan bazı kaynaklar, böyle bir önerinin gündeme gelmesi halinde Irak ile Cezayir'in çekimser kalacağını, Lübnan'ın karşı çıkacağını, diğer ülkelerin ise destek vereceğini belirtti.
    
Lübnan Dışişleri Bakanı Mansur, toplantının açılış oturumunda Arap Birliği'nin Suriye'nin üyeliğini dondurma kararını iptal etmesini istemiş ve bu kararın Suriye'yi kan gölüne dönüştürdüğünü söylemiş, Katar Dışişleri Bakanı Al Sani ise ''Suriye'nin kan gölüne dönüşmesinin sebebi üyeliğin dondurulması değil Beşşar Esed'in kendisidir'' diye cevap vermişti.
    
Mansur, daha sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararın iptal edilmesi talebinin, Esed ile diyalog kapısının açılması isteğinden kaynaklandığını belirtirken, SMDK'ya üyelik verilmesinin krizi daha da derinleştireceğini düşündüğünü dile getirdi.
    
SMDK, Suriye halkının meşru temsilcisi olarak, Arap Birliği'nden kendisine üyelik verilmesini istiyor.
    
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER