ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 11:26

Araçlara sahte belge verenlere hapis


Kastamonu'da muayeneden geçemeyecek durumda olan araçlara rüşvet karşılığında sahte belge düzenledikleri iddiasıyla yargılanan 128 sanıklı davada, 6 sanığa 1-6 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı. 18 sanık hakkında hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı verilen davada, 104 kişi ise beraat etti.
     Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına, sanıklar ve sanık avukatları katıldı.
     Sanıklardan Musa Y, resmi belgede sahtecilik suçundan 6 yıl, görevi kötüye kullanmaktan ise 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
     Orhan A, resmi belgede sahtecilikten 6 yıl, görevini kötüye kullanmaktan ise 5 kez 1 yıl hapis ve 2 bin lira maddi para cezasına çarptırıldı.
     İsmail K, Burhan F, Engin D. ve İsa E. resmi belgede sahtecilik suçundan, 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.
     Sanıklardan, Tevfik A, Şakir Y, Turhan K, Mustafa E, Halil Y, Ahmet K, Yasar K, Remzi A, Mustafa T, Mustafa Ö, Kamil G, Rasim A, Salim A, Yaşar A, Ahmet K, İsmail Ç, Burhan F. ve Fehmi Ö. hakkında ise resmi belgede sahtecilik suçundan hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararlaştırıldı.
     Hüseyin Ö'nün ölmesiyle düştüğü davada geriye kalan sanıklardan 104'ü de beraat etti.
     Kastamonu Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri, araç muayene istasyonunda para karşılığı usulsüz işlem yapıldığı bilgisinin alınması üzerine takip başlattı.
     İlk olarak teknik takibe takılan 5 kişi, KOM ekiplerince gözaltına alındı. Bu 5 kişinin ifadelerinden yola çıkan KOM ekipleri, soruşturmayı derinleştirerek usulsüz araç muayene olayına karışan 123 kişiyi daha gözaltına aldı.
     Araç muayene istasyonunda rüşvet karşılığında sahte belge düzenledikleri ve bu kapsamda usulsüz araç muayenesi yaptırdıkları belirlenen toplam 128 kişi mahkemeye sevk edildi. 2011 yılının kasım ayında ilk duruşması yapılan dava, çıkar amaçlı örgüt kurmak ve usulsüz araç muayenesi yapmak suçlarından 128 yargılandı.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER