ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 12:21

Araç kiralayacaklara naylon firma uyarısı


Sigorta Uzmanı Adnan Öztekin, özellikle bayram ve yaz tatili kapsamında araç kiralamak isteyen vatandaşları naylon firmalara karşı çok dikkatli olmaya davet etti.

Adnan Öztekin, konuya ilişkin uyarı niteliğindeki açıklamasında, özellikle yaz aylarında korsan otomobil kiralama konusunda bir çok şirketin ortaya çıktığını ve bunların gazetelere ilan vererek vatandaşları sömürmeye çalıştığını söyledi. Öztekin, "Her yaz farklı bir isim ve farklı bir kandırmaca ile ortaya çıkan bu şirkeler tarafından bir çok vatandaşımız mağdur edilmektedir. Mağdur olmamak için araç kiralarken bu tarz şirketlere itimat etmemesi istiyoruz. Otomobil kiralaması yapılacak firmanın Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) üyesi olmasına dikkat edilerek kiralama ilişkin yapılacak sözleşme mutlaka iyi okunmalı ve sözleşmeyle birlikte boş senet varsa eğer imzalanmamalıdır. Bunlarla birlikte kiralanacak araç mutlaka Rent a car kaskolu araç olmalı ve zorunlu trafik sigortası ile rent a car full oto kasko poliçeleri, egsoz ve araç muayenesinin sonlanma tarihleri dikkatlice kontrol edilmeli, aracın evraklarının eksiksiz olması da büyük önem taşıdığı unutulmamalıdır. Tüm bu hususlar göz önünde bulundurularak sıkıntısı bulunan araç kiralanmamalıdır." ikazını yaptı

"BOŞ SENET İMZALAMAYIN"

Sigorta Uzmanı Öztekin, "Doğru firma seçimi sorunlara karşı alınacak en iyi tedbirdir. Bilinen, tanıdık oto kiralama firmalarının tercih edilmesi çok önemlidir" diyerek, araç kiralayacak vatandaşlardan internet veya gazetelerde verilen abartılı ilanlara inanmaması istedi.
Öztekin, şöyle devam etti: "Farklı vaatlerle müşteri çeken firmalar araçlarını kiralanırken abartılı bir sözleşme yapıyor. Sözleşmeyle birlikte bir de açık senet imzalattırıyor. Bu senetleri neden imzalattıkları muammadır. Bu nedenle vatandaşlarımızın bu senetleri imzalamamaları menfaati gereğidir. Eğer imzalayacaklar ise senedin arkasına bu senedin teminat konusunun araç kiralama olduğunu belirtmeli ve hangi şartlarda geçerli olacağını kendi el yazısıyla not düşmelidir. Ayrıca vatandaşlarımız aracı teslim ettikten sonra sözleşmenin bir kopyasını, imzalamışlarsa eğer teminat senedini ve karşı tarafından borcu yoktur, araç sorunsuz teslim alınmıştır yazısını almayı unutmamalıdır."

Öztekin son olarak, dikkat edilmesi gereken diğer hususları da şöyle sıraladı:
"- Araç kiralamayı ilk kez yapacaksanız acele etmeyin ve iyi bir araştırma yapın.
- Kiralayacağınız aracın 3 yaşını geçmemiş olmasına dikkat edin.
- Size sunulan sözleşmeyi dikkatle okuyunuz. Başka firmalar tarafından sunulan sözleşmeleri ile karşılaştırma yapın. Kafanızdaki soru işaretleri firma tarafından giderilmemesi durumunda kiralama yapmayınız.
- Arabanın bakımı ile ilgili tüm belgeleri isteyip kontrol ediniz. Firmadan güveni sözle değil mutlaka yazılı belge ile sunmasını talep edin.
- Kiralamak istediğiniz otomobile ait firmanın kurumsal olmasına sabit bir adres ve telefonu ile sürekli hizmet vermesine ve yol yardım hattına sahip olmasına özen gösteriniz."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER