ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 13:18

Ar-Ge desteklerinden faydalanmaya çağırdı

Ar-Ge desteklerinden faydalanmaya çağırdı


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, sanayicilere devletin araştırma-geliştirme desteklerinden faydalanmaları çağrısında bulundu. Aslan, ''İşletmelerin, uluslararası rekabet ortamında rakiplerine üstünlük sağlamlarının en önemli yolu araştırma ve geliştirme faaliyetleridir.” dedi.

Müsteşar Aslan ve bakanlığın üst düzey bürokratları Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı’nı ziyaret etti. Aslan, OSB Başkan Bekir Sütcü ve yönetim kurulu üyeleri ile görüştü. Aslan, beraberindeki, müsteşar yardımcısı, genel müdür ve Teftiş ve Rehberlik Başkanıyla geldiği AOSB'de, bölgedeki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Müsteşar Ersan Aslan, buradaki konuşmasında, sanayicilere devletin Ar-Ge (Araştırma-Geliştirme) desteklerinden faydalanmaları çağrısında bulundu. Müsteşar Aslan, ''İşletmelerin, uluslararası rekabet ortamında rakiplerine üstünlük sağlamlarının en önemli yolu araştırma ve geliştirme faaliyetleridir. Bu bilinçten hareketle bakanlığımızın bu çalışmalara ayırdığı önemli miktarda bütçeler var. Ancak, buna rağmen Ar-Ge desteği için başvuruların yetersiz kaldığını görüyoruz. Bu yüzden bütçeler harcanmıyor.'' dedi.

Aslan, araştırma geliştirme çalışmaları için sanayicilerin üniversitelerle, doktora ve master öğrencileriyle de birlikte çalışabileceklerini belirterek, ''Bu bölgeden her yıl 10'dan fazla proje bekliyoruz. Devletimizin sanayicilerimize sunduğu bu imkanlardan faydalanmanız, ülke ekonomisi açsısından da büyük önem taşıyor.'' diye konuştu.

AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü ise bölgenin önemi ve son yıllardaki değişim ve gelişimi konusunda bilgi verirken, bölgede uluslararası rekabet koşullarına uygun üretim yapan 342 işletme bulunduğunu bildirdi. Yıllık 1 milyar dolar ile Adana’nın toplam ihracatının yüzde 50’sinin AOSB'den gerçekleştirildiğini kaydeden Sütcü, “Bölgemizin doğalgaz tüketimi, Adana’nın tüketiminin yüzde 41’i oranındadır. Adana’daki kayıtlı istihdamın yüzde 12’si bölgemizde. Bu yıl üretim artışına paralel olarak ihracatta da artış bekliyoruz.'' ifadelerini kullandı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER