ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 13:33

Antik gemilerin de laboratuvarı oldu

Antik gemilerin de laboratuvarı oldu


Türkiye’nin ilk antik gemi laboratuvarı İstanbul Üniversitesi'nde açıldı. Kazılarda elde edilen tarihi gemi parçaları, restore edilerek laboratuvarda sergilenecek.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Türkiye’nin ilk antik gemi restorasyon laboratuvarı kuruldu. Laboratuvarda, Yenikapı’daki arkeolojik kazıda ortaya çıkan gemi parçaları restore edilecek. Yaklaşık bin yıllık gemi parçaları, zarar görmemesi için kimyasal madde kullanılarak korunmaya çalışılacak.
Sağlamlaştırma işlemlerinin ardından geminin üç boyutlu fotoğrafı tasarlanacak. Eksik parçalar tamamlanarak antik gemiler, orijinaline en yakın hale getirilecek. Laboratuvarda restore edilen gemiler, Yenikapı’da kurulacak müzede sergilenecek.

Laboratuvarın açılış kurdelesini kesen İstanbul Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, “Dünyanın en büyük batık gemi koleksiyonu Yenikapı’da ortaya çıktı. Bu çok gurur verici bir şey. Ortaya çıkan bu gemi parçalarının hepsi için ayrı birer doktora tezi yapıldı. Onlarca bilim adamı bir araya gelerek hem eğitim öğretim hem de bilim adına çalışmalar yapıldı. Dünyada tarihi geçmişi bu kadar eşsiz olan bir ülkede, üniversitemizin olmasının gururunu yaşıyoruz.” dedi.

İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ufuk Kocabaş da, “Yenikapı’da bulduğumuz gemileri kurutmayıp hemen restore ediyoruz. Bütün adımları bilimsel standartlara uygun olarak atıyoruz. Teknolojik cihazlar aldık. Üç boyutlu cihazımızla çizimler yapıyoruz. Bu cihazı Akdeniz üniversiteleri arasında ilk defa biz kullandık. Arşivimizde şu an 500 bin kare gemi fotoğrafı var. Bunları birleştirip geminin önceki halini bulmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER