ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ocak 2014 Pazar 12:44

Antarktika'nın doğusundaki kurtarma operasyonu


Antarktika'nın doğusunda buz kitlesi arasında sıkışan Rus araştırma gemisi MV Akademik Shokalskiy ve Çin gemisi Şüelong'a (Buz Ejderhası) ABD Sahil Güvenliği'ne ait buz kırıcı Polar Star (Kutup Yıldızı) yardım edecek.
ABD Sahil Güvenliği'nden yapılan açıklamada, Rus ve Çin gemilerinin hareket kabiliyetinin neredeyse kalmaması üzerine Avustralya, Rusya ve Çin'den 3 Ocak'ta gelen yardım çağrısına yanıt olarak, uzunluğu 122 metreyi bulan buz kırıcının Avustralya'dan Antarktika'ya doğru yola çıktığı bildirildi.
Şüelong, 24 Aralık'ta buz kitleleri arasına sıkışan Akademik Shokalskiy'deki 52 yolcunun kurtarılmasına yardımcı olmuştu. 22 kişilik mürettebat buzların kırılmasını beklemek üzere gemide kalmış, bilim adamları, gazeteciler ve turistlerden oluşan 52 yolcu Şüelong'dan havalanan helikopterle Avustralya'ya ait Aurora Australis gemisine aktarılmıştı.
Çin gemisi Şüelong'da da 101 kişinin bulunduğu, kurtarılmak için Polar Star'ı bekleyen her iki gemideki mürettebatın da şimdilik tehlikede olmadığı ifade ediliyor.
Seattle'daki limandan bir başka görev için aralık başında ayrılan Polar Star'ın bölgeye ulaşmasının bir haftayı bulabileceği belirtiliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER