ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 21:18

Antalya'ya gelen turist sayısında bu sene yüzde 10 artış bekleniyor

Antalyaya gelen turist sayısında bu sene yüzde 10 artış bekleniyor


Antalya'ya gelen 11 milyon turistin üçte birinden fazlasını ağırlayan Manavgat'ta, bu sene yüzde 10'luk artış olması bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 180 bin yatak kapasitesine sahip Side destinasyonuna gelen turist yoğunluğunun yüzde 57'sini, son 20 yıldır Almanlar oluşturuyor. Almanları ikinci sırada Ruslar, üçüncü İngilizler, dördüncü Hollanda, beşinci Belçika ve altıncı sırada İskandinav ülkeleri takip ediyor. Son 3 yıl içinde İngiliz ve İskandinav ülkelerinden Norveç ve İsveçli turistlerde yüzde 10'luk artış olduğu bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, Antalya bölgesine gelen turist sayısında bu sene yüzde 10'luk bir artış beklediklerini söyledi. Türk turizminin dünyaya açılan ilk pencerelerinden birinin Side olduğunu belirten Arıcı, her yıl artan yatak kapasitesiyle dünyanın gözde turizm merkezlerinden biri olduğunu kaydetti. Side'de bulunan Apollon Tapınağı'nın Türk kültür turizmin sembolü olduğunu belirten Arıcı, beldede 1970'lerde pansiyonculukla başlayan turizmin, Side'yi 43 yıl içinde dünya markası haline getirdiğini söyledi. Arıcı, "Bu sene iyi bir sezon geçireceğimize inanıyorum. Geçen yıla göre çok iyimser tablo var. Yüzde 10'luk artış bekliyoruz. Antalyamız Türk turizminin başkenti. Antalya, ülkemize gelen turistin üçte birini ağırlıyor. Manavgat da Antalya'ya gelen turistin üçte birini ağırlıyor. Side, dünya turizminde bir marka. Side'yi diğer destinasyonlarından farklı kılan en önemli özelliği deniz, kum ve güneş turizminin yanı sıra tarihin derinliklerinden gelen zengin bir tarih, kültür ve arkeolojik mirasa sahip olması. Bu zenginlik Side'yi güçlü kılıyor." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER