ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 16:05

"Antalya’ya 600 milyon TL'lik yatırım yaptık"

"Antalyaya 600 milyon TLlik yatırım yaptık"


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, modern bir Antalya için 4 yılda 600 milyon lira yatırım yaptıklarını söyledi.

Mustafa Akaydın, Atatürk Kültür Merkezi (AKM)'nde Aspendos Salonu’nda ‘Gelin Geleceği Konuşalım’ başlığında düzenlediği toplantı ile 4 yıl içinde yaptığı yatırımları anlattı. Akaydın’ın salona girmesiyle başlayan ardından, ‘sevdamız Antalya başkanımız Akaydın’ sloganları atıldı. 4 yıl önce alışılagelmiş belediyecilik hizmetini değiştirmek için yola çıktıklarını dile getiren Akaydın, “Çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız, engellilerimiz, yaşlılarımız için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Akaydın, en büyük yatırımlarının Akvaryum ve Hurma’daki atık su tesisleri olduğunu söyledi. Hurma İleri Atık Su Tesisleri’nde, atık su çamurundan elektrik enerjisi ürettiklerini ifade eden Akaydın, “Türkiye’de bu tesisten daha güzeline sahip bir belediye yok. En büyük yatırımımız budur. 98 milyon lira harcadık ve 2040 yılına kadar Antalya’nın kanalizasyon sorununu çözdüğümüzü düşünüyoruz.” dedi. Akaydın, Türkiye’de ilk defa, atık su termik sistemlerini yer altına alan belediye olduklarını söyledi. Bir yap-işlet-devret projesi olan Akvaryumun Antalya’nın yüz akı projesi olduğunu dile getiren Akaydın, “Övündüğüm bir modeldir. Şu ana kadar 350 binin üzerinde yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Burası turistik merkez haline gelip 200 acentenin tur programına girdi.” şeklinde konuştu.

5,5 MİLYON ÇİÇEK 27 BİN AĞAÇ ÜRETİLDİ

Boğaçayı Tesisleri'ni büyüterek Gürsu Atölyelerini kurduklarını ve burada da 20 milyon liralık servet olduğunu kaydeden Akaydın, “Artık Antalya’nın uzun zamandır fidanlarını, ağaçlarını, çiçekleri biz üretiyoruz. 5,5 milyon çiçek, 27 bin ağaç ürettik bu tesislerde.” dedi. Akaydın, 4 yılda 6 milyon 750 bin metrekare peyzaj ve çevre düzenlemesi yaptıklarını ve 8 milyon çiçek kullandıklarını bildirdi. 2009’da belediyenin bir çiçeğe 60 kuruş ödediğini anlatan Akaydın, kendi tesislerini kurarak bunu 7,5 kuruşa düşürdüklerini belirtti.

Güllük, Hasan Subaşı, Rauf Denktaş ve diğer caddelerdeki yenilemeleri de açıklayan Akaydın, modern bir kent için çalıştıklarını ifade etti.

'ANTALYA ÇOK ZENGİN ANKARA’DAN'

Bir milletvekilinin, gazeteye ‘Belediye başkanımız bizden hiçbir şey istemedi ki istesin yapalım’ şeklinde beyanat verdiğini anlatan Akaydın, şunları söyledi: “Bunları söyleyeceklerini bildiğim için 2 sene önceki milletvekili seçimlerinden önce 14 milletvekilinin hepsine Antalya’nın öncelikli sorunlarını anlatan 1,5 sayfalık rapor sundum. İnanın bir şey istemedim. Biz hallederiz, Antalya çok zengin Ankara’dan diyorum hep. Ama engelleri kaldırın dedim. Kırcami, Konyaaltı Sahili bunlardan bazıları.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER