ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 16:40

"Antalya'nın potansiyelini iyi yönetmeliyiz"

"Antalyanın potansiyelini iyi yönetmeliyiz"


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel ve AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'ni (ANSİAD) ziyaret etti. Türel, ANSİAD'ın ekonomik kalkınmada kentin en önemli sivil kuruluşlarından biri olduğunu belirterek, ''Bu kentin var olan potansiyelini doğru ve iyi yönetmeliyiz.'' dedi.

ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu ise AK Parti üst yönetiminde Antalya'nın Türel'den sonra Mevlüt Çavuşoğlu ile temsil edilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Eroğlu, ANSİAD'ın misyonu gereği partilere eşit mesafede olduğunu aktardı.

"BU KENTİN POTANSİYELİNİ İYİ YÖNETMELİYİZ"

Menderes Türel de konuşmasında ANSİAD'ın kentin en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olduğunu ifade etti. Türel, Antalya'nın Türkiye ekonomisinin gelişmesine katkı veren iller arasında yer aldığını hatırlatarak, ''O yüzden bu kentin potansiyelini doğru ve iyi yönetmek zorundayız. Tarımı ile turizmi ile ve ticareti ile bu potansiyel yadsınamayacak kadar büyük. Yurt dışından bakınca Türkiye'nin büyüyen potansiyelini nasıl görüyorsak başka kentlerden bakınca da Antalya'nın potansiyelinin gücünü görebiliyoruz.'' diye konuştu.

"TÜRKİYE DÜNYANIN PARLAYAN YILDIZI"

Menderes Türel konuşmasında Türkiye ekonomisinin dünyanın parlayan yıldızı konumuna geldiğini vurgulayarak şöyle devam etti: ''Bunun en önemli sebebi özel sektörümüzdür. Eskiden büyüme ölçüsü devletti. Şimdi özel sektör büyüdükçe ülkemiz büyüyor. Bunda üretimin özel sektör yatırımlarının ve ihracatın teşvik edilmesinin önemi büyük. 2023 vizyonunda 500 milyar ihracat hedefimize ulaşmamız hayal değil. Rahmetli Özal'ın biz sözünü çok severim. Derdi ki; 'Hayal etmekten kokmayın, hayalinizdeki hedefe ulaşmak için çok çalışın' İşte biz de çok çalışarak hedeflerimizi yakalayacak güce sahibiz.''

Hükümetin Antalya'da turizm yatırımlarını başından beri teşvik ettiğini söyleyen Türel, ''Bu teşvik güneydoğu illerimizi kapsayan 6. bölge ile eşdeğer. Bu da hükümetimizin turizme verdiği desteğin en önemli göstergesi. Antalya sanayi teşvikinde de birinci. Turizmdeki gelişmeyi rakamlarla da ortaya koyabiliriz. 1988'de 200 bin turist geliyordu şimdi 11 milyon ağılıyoruz. Şimdilerde 15-20 milyon turistten söz ediyoruz. Mevcut yatak kapasitemizle 20 milyon turisti ağılayabiliriz. Havalimanımız da buna müsait. Antalya turizmi dünyaya model hale geldi. Antalya'da büyük zincir otelleri göremezsiniz. Çünkü Antalyalılar bu işi onlardan daha iyi yapıyorlar.'' şeklinde konuştu.

2023 VİZYONUNDA ANTALYA DAHA ETKİN OLACAK

Türkiye ekonomisinin gelişiminde ve 2023 vizyonunda Antalya'nın etkin bir rol oynayacağını dile getiren Ali Eroğlu ise ''Antalya'nın 3T'si turizm tarım ve ticaretin yanına bir de sanayiyi ifade eden S'i eklememiz gerekiyor. Antalya'nın dinamikleri bu büyümeye ve gelişmeye hazır. İlk 3 büyük sektörü destekleyecek sanayi tesislerini hedefliyor, temiz sanayiden yana tavır koyuyoruz." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER